سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی: اگر مرغ و تخم‌مرغ گران است به ما مربوط نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی ایران گفت که افزایش مرغ و تخم‌مرغ در بازار به جهاد کشاورزی ربطی ندارد، فقط وظیفه تولید مرغ و تخم‌مرغ به عهده این وزارتخانه است.

در حال حاضر قیمت مرغ در بازار 29 هزار تومان است اما سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی براین باور است که قیمت مرغ در بازار 20 هزار و 400 تومان است؛ اما اینکه مرغ در بسته‌بندی‌های مختلف یا اشکال مختلف باقیمت‌های چند برابر به فروش می‌رسد به این وزارتخانه مربوط نیست و پیگیری آن‌هم جزو وظایف این وزارتخانه نمی‌باشد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی ایران صبح امروز چهارشنبه 13 ژانویه، ضمن رد هرگونه مسئولیت افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ، گفت: وظیفه وزارت جهاد کشاورزی توجه به تولید است، اینکه بعد از تولید، تخم‌مرغ با چه قیمتی به دست مصرف‌کننده می‌رسد و پیگیری گران‌فروشی آن نیز در حیطه وظایف ما نیست.

اما برطبق قوانین اقتصادی عرضه و تقاضای کالا عامل اصلی تعین قیمت کالا در بازار است؛ بنابراین اصل هرچه عرضه کاهش یابد قیمت کالا افزایش می‌یابد.

بر اساس این گزارش در حال حاضر 75 میلیون و 864 هزار و 254 مرغ تخم‌گذار در کشور وجود دارد و روزانه 3 هزار 48 تن تخم‌مرغ تولید می‌شود. در مراکز تولید، قیمت تخم‌مرغ در مرغداری‌ها کیلویی 14 هزار تومان است و حداقل 500 تا حداکثر 900 تومان هزینه حمل‌ونقل هر کیلو از آن به میدان‌ها و اتحادیه‌ها است.

به گفته سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی ایران، در حال حاضر شرکت پشتیبانی امور دام یک شانه تخم‌مرغ یک کیلو و 800 گرمی تا دو کیلوگرم را باقیمت 32 هزار تومان عرضه می‌شود.

در این گزارش آمده ‌است که شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی تا یک ماه آینده تشکیل می‌شود.

شایان‌ذکر است که در رسالت اصلی وزارت جهاد کشاورزی آمده ‌است که تأمین امنیت غذایی مردم ایران به عهده این وزارت خانه است. در تأمین امنیت غذایی 4 محور اساسی حفظ منابع پایه، مدیریت بر زمین، آب‌وخاک، مدیریت بر تولید و کشت، مدیریت بر منابع و نهاده‌ها، مدیریت بر بازار عرضه و مسائل اقتصادی تولید وجود دارد. در صورت حصول این چهاراصل را در کنار هم امنیت غذایی تأمین خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم