رئیس مجلس ایران افزایش اقلام مصرفی در بازار را «اوج بی عرضگی» مدیریت دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس ایران چهار شنبه 13 ژانویه در واکنش به افزایش بی رویه قیمت اقلام مصرفی خانوار در بازار ایران از جمله قیمت مرغ را «اوج بی‌عرضگی» مديريت توصیف کرد.

قالیباف ،گفت قیمت اقلام مصرفی خانوار در بازار ایران به شدت صعودی و با نرخ تورم لحظه‌ای بالا می‌رود. او با انتقاد از عملکرد دولت گفت: مرغ 29 هزار تومانی اوج بی‌عرضگی دولت برای مهار قیمت‌هاست.

Advertisement

به گزارش تابناک، قالیباف در بخشی از سخنانش با تشریح شاریط اقتصادی ایران در بخش عرضه مواد مصرفی گفت: عرضه مرغ 29 هزارتومانی با ارز 4 هزارو 200 تومانی بی عرضگی مدیریت بازار است و این اوج چوب حراج زدن به اموال بیت المال است.

قالیباف تاکید کرده که 35 درصد مشکلات مردم از بابت «تحریم» است و 65 درصد دیگر به «سوء مدیریت» مربوط می‌شود.

پیشتر امیرقلی جعفری بروجنی عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ایران در خصوص افزایش قیمت مرغ در بازار، گفته بود: در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، سه ضلع بازار مرغ و تخم مرغ را تشکیل می‌دهند و هرکدام رفع مشکلات را به بخش دیگر ارجاع می‌دهند.

او عامل بروز مشکلات در بازار مرغ و تخم مرغ را وجود اشکالات در سامانه گمرک و بازار دانست.

جعفری گفته است بین سامانه گمرک و سامانه بازارگاه ارتباطی در زمینه واردات نهاده‌های دامی وجود ندارد و بخشی از نهاده‌های وارداتی با ارز دولتی خارج از سامانه بازار گاه و با نرخ آزاد توزیع می‌شوند.

جعفری عدم تصمیم‌گیری واحد در زمینه واردات نهاده‌های دامی و عدم نظارت کافی را دوعامل بروز اختلال در بازار گوشت مرغ قلمداد کرده است.

او گفته است که تمامی نهاده‌های دامی با ارز دولتی وارد ایران می‌شوند اما شاهد توزیع آن در بازار سیاه با نرخ بالای 25 هزار تومان هستیم .

جعفری تاکید کرده که چنانچه نهاده‌های دامی وارداتی که با ارز دولتی وارد می‌شوند در اختیار تولیدکنندگان واقعی قرار بگیرد و نظارت هوشمندانه باشد مشکلات موجود در بازار گوشت مرغ قابل‌رفع خواهد بود.

او پیشنهاد کرده که ارز 4 هزار و 200 تومانی واردات نهاده‌های دامی باید حذف شود و یارانه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار بگیرد، تا از دونرخی شدن محصولات، ارز و نهاده‌های دامی جلوگیری و راه فساد بسه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم