در یک دهه گذشته به اندازه مساحت کشور آلمان جنگل از بین رفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نهاد بین‌المللی حفاظت از حیات‌وحش طی گزارشی اعلام کرد که بیش از 43 میلیون هکتار-مساحت بزرگتر از آلمان- طی بیش از یک دهه در تعدادی از نقاط جهان، جنگل از بین رفته است.

بر اساس گزارش فرانس 24، چهارشنبه 12 ژانویه 2021، جنگل‌ها هر ساله مسطح می‌شوند-این امر عمدتا به دلیل کشاورزی در مقیاس صنعتی انجام می‌شود- این مناطق غنی از تنوع زیستی برای ایجاد فضایی جهت تغذیه دام و تولید محصولات زراعی پاکسازی می‌شوند.

تحقیقات نهاد بین‌المللی حفاظت از حیات‌وحش (WWF) نشان می‌دهد که تنها 29 سایت در سراسر آمریکای جنوبی، آفریقا و جنوب شرقی آسیا مسئول بیش از نیمی از نابودی جنگل‌ها در جهان هستند.

بر اساس این گزارش، آمازون در برزیل، سوماترا در اندونزی، پاراگوئه، مالزی، ماداگاسکار و برونئی از نقاط حساسی هستند که جنگل‌ها در آنها در حال نابودی است.

در منطقه سرادو برزیل، محل زندگی پنج درصد از حیوانات و گیاهان کل کره زمین، جنگل‌ها برای تولید سویا و گاو به سرعت پاکسازی شده است که منجر به از دست دادن 32.8 درصدی سطح جنگل بین سال‌های 2004 تا 2017 شده است.

هیئت بین‌المللی تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد گزارشی درباره استفاده از اراضی در سال 2019 را منتشر کرد و در آن مجموعه‌ای از معاملات تجاری در استفاده از زمین را به طور خلاصه بیان کرد.

در همین سال، این هیئت اعلام کرد که 75 درصد از کل زمین‌های جنگلی به دلیل فعالیت‌های انسانی «به شدت تخریب شده‌اند».

این در حالی است که جنگل‌ها همراه با سایر پوشش‌های گیاهی و خاک تقریبا یک سوم کل آلودگی‌های کربنی را که انسان سالانه تولید می‌کند ، جذب می‌کنند.

با این وجود، آنها به سرعت در حال از بین رفتن هستند و تهدیدهای زیاد جبران‌ناپذیری علیه تنوع زیستی حیاتی جنگل‌ها در حال رخ دادن است و این امر خطر افزایش بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان از جمله کووید 19 را افزایش می‌دهد.

فران ریموند پرایس، مدیر بخش جنگل در نهاد بین‌المللی حفاظت از حیات‌وحش گفت: «ما باید به مصرف بیش از حد بپردازیم و به جای تاکید قریب به اتفاق فعلی بر رشد اقتصادی و سود مالی، به بهداشت و طبیعت اهمیت بیشتری دهیم؛ این به نفع بشریت است، خطر بروز بیماری‌های جدید در مناطق جنگلی گرمسیری که تغییر کاربری زمین را تجربه می‌کنند بیشتر است».

پرایس هشدار داد که اگر جنگل‌زدایی به سرعت مهار نشود، فرصت برای جلوگیری از بروز بیماری همه‌گیر بعدی از دست می‌رود.

به گفته او، همچنین تهدید بزرگی برای جوامع بومی وجود دارد که از قرن‌های زیادی است در جنگل زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم