جزئیات تازه‌ای از حملات هوایی شدید اسرائیل به مواضع شبه‌نظامیان طرفدار ایران در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تلفات ناشی از حملات جنگنده‌های اسرائیلی در سحرگاه چهارشنبه 13 ژانویه علیه زاغه‌های اسلحه و مواضع نظامی در شرق سوریه، به 40 نفر افزایش یافت.

به گزارش دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه، در میان کشته‌شدگان، هفت سرباز ارتش رژیم سوریه و 16 پیکارجوی وابسته به گروه‌های طرفدار ایران، وجود داشته و این حملات هوایی، «برای دومین بار در سوریه در سال 2021 صورت گرفت.»

مواضع نظامی و زاغه‌های مهمات

حملات هوایی اسرائیل به مواضع و زاغه‌های مهمات و اسلحه نیروهای رژیم، حزب‌الله لبنان، نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وفادار به آنها علی‌الخصوص تیپ «فاطمیون»، در گستره شهر دیرالزور تا مرز سوریه - عراق در صحرای آلبوکمال به مورد اجرا درآمد.

اسرائیل با بیش از 10 حمله هوایی، انبارهای عیاش، اردوگاه الصاعقه و دیگر مواضع در حومه دیرالزور و همچنین 6 حمله به مواضع و زاغه‌های مهمات و سلاح در صحرای آلبو کمال و دو حمله هوایی، مراکز تجمع، مواضع و انبارها مهمات در صحرای المیادین را هدف قرار داد.

دومین حمله از این دست

دومین حمله هوایی اسرائیل در نوع خود در طول سال جاری 2021 منجر به خسارات سنگین جانی و مادی شد و کشته و زخمی‌شدن نزدیک به پنجاه پیکارجو را به دنبال داشت.

قابل توجه است که حملات هوایی مشابهی نیز در ششم ژانویه جاری، تیپ رادار واقع در غرب شهر الدور در حومه غربی سویدا و گردان «نجران» در شمال غربی سویدا در مرز با فرمانداری درعا، اطراف لشکر یکم منطقه کسوه و سایر مناطق جاده دمشق – درعا را هدف قرار داد که مرکز تجمع شبه نظامیان وفادار به ایران و حزب‌الله و همچنین نیروهای رژیم و شبه نظامیان وفادار به آن است.

مواضع شبه‌نظامیان ایرانی در سوریه اغلب هدف حملات ناشناس قرار می‌گیرند که به احتمال زیاد از سوی اسرائیل است.

در جریان جنگ سوریه، ایران از متحد خود در دمشق حمایت کرده و ده‌ها گروه شبه‌نظامی مرتبط با خود را در سوریه به ویژه در دیرالزور ایجاد کرده و همچنین ده‌ها گروه مسلح را در دفاع از منافع خود و رژیم سوریه، آموزش داده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم