بحران لیبی؛ جلسه مستقیم طرف‌های سیاسی لیبی در ژنو و آخرین فرصت برای تحقق صلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اعضای کمیته مشورتی كه از مجمع گفت‌وگوی سیاسی طرف‌های لیبی به منظور حل اختلاف‌ها میان مقامات اجرایی این کشور تشکیل شده است، روز چهارشنبه 13 ژانویه اعلام کردند که جلسات مستقیمی را به مدت 3 روز در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌کنند.

این جلسات متوالی موضوعات مهمی در باره مکانیزم انتخاب رهبران سیاسی جدید لیبی در دوره انتقالی که پیشتر مورد توافق طرف‌های سیاسی قرار نگرفته بود را بررسی می‎کنند.

لیبی‌ها این جلسه را به عنوان آخرین فرصت برای نجات روند سیاسی مذاکرات و جلوگیری از ادامه جنگ و خونریزی لیبی قلمداد می‌کنند.

به گزارش تلویزیون العربیه، اعضای کمیته مشورتی تحت نظارت کمیته سازمان ملل متحد، در این جلسات به تبادل نظر در مورد مکانیزم‌ انتخاب رهبری سیاسی جدید لیبی و ارائه پیشنهادات و بحث موارد اختلاف نظر خواهند پرداخت.

گفتنی است که مسئول کمیته سازمان ملل متحد در لیبی پس از حدود 3 ماه از آغاز مذاکرات سیاسی بین طرف‌های درگیر در این کشور، تاکنون نتوانسته است که یک توافق کلی برای انتخاب مرجع اجرایی واحد برای دوره انتقالی میان طرف‌های سیاسی ایجاد کند.

به گفته منابه مطله لیبیایی، اختلاف عمده بر سر پست ریاست دولت انتقالی و ریاست پارلمان است که در میان فتحی باشا شخصیت سیاسی مورد حمایت ترکیه که اکنون وزارت کشور لیبی در دولت فایز السراج را برعهده دارد و عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی و شخصیت سیاسی نزدیک به ژنرال خلیفه حفتر، بیشترین شانس را برای تصدی این دو پست مهم و کلیدی لیبی را دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم