ایران پیشنهاد کره جنوبی برای دریافت اقلام دارویی در قبال اموال بلوکه‌اش را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایران پیشنهاد کره جنوبی برای دریافت اقلام دارویی و پزشکی به جای اموال بلوکه شده ایران در آن کشور را رد کرد.

به گفته منابع رسانه‌ای ایران در آخرین دیدار هیئت مذاکره‌کننده کره جنوبی با مقام‌های تهران پیشهاد کره جنوبی برای دادن تعدادی آمبولانس و دستگاه‌های تست کرونا در قبال بخشی از بدهی‌های سئول به تهران رد شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران بعد از نشستی که با هیئت مذاکره‌کننده کره جنوبی داشت گفت: برای منابع متوقف‌شده ما در کره جنوبی باید سود در نظر گرفته شود و این قضیه مطرح‌شده که بر اساس آن کره‌ای‌ها می‌خواستند تعدادی آمبولانس و دستگاه‌های تست کرونا به ما تحویل بدهند، اما توافق صورت نگرفت.

پیشتر عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، روز دوشنبه گفته بود که مبلغ بلوکه‌ شده ایران در کره جنوبی با ارسال تجهیزات پزشکی به ارزش 20 یا 50 میلیون دلار حل نمی‌شود. طلب ایران 7 میلیارد دلار است که در کشور کره بلوکه‌ شده است.

بر اساس این گزارش ایران از هیئت دیپلماتیک کره جنوبی خواست تا علاوه بر آزاد کردن پول‌های بلوکه‌ شده سود این منابع را نیز محاسبه و تحویل دهد.

عبدالناصر همتی افزود: منابع بلوکه‌شده ایران در کره متعلق به ملت ایران است و نباید با آن شوخی کرد.

او گفت: در حال حاضر یک سال و نیم است که کره‌ای‌ها بار‌ها نامه‌نگاری و اعلام کردند که مشکل را امروز، فردا و یا یک ماه دیگر حل می‌کنند، اما تاکنون این مشکل حل‌نشده هرچند من احساس می‌کنم که قائم‌مقام وزارت خارجه کره جنوبی برای حل این مشکل عزمی جدی دارد.

پیشتر رئیس‌کل بانک مرکزی گفته بود که اگر کره جنوبی منابع ایران را بازنگرداند ایران حق دارد اقدام قانونی و حقوقی کند.

در همین رابطه خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران تأکید کرد که امکان عدم پرداخت وجود ندارد. از تمام مجاری حقوقی استفاده می‌کنیم. قانون جنگل که در دنیا حاکم نیست. طرف کره‌ای هم که نگفته نمی‌خواهد پول ایران را پس ندهد. هرچند طرف کره‌ای هنوز پول ایران را نداده و این موضوع در تاریخ روابط دو کشور اثر می‌گذارد ولی هیچ‌وقت نگفته که این پول را نمی‌دهد. درعین‌حال بهانه‌ای را درباره عدم پرداخت مطرح کرده که ازنظر ایران درست نیست.

گفتنی است که سپاه پاسداران ایران هفته گذشته یک نفت‌کش کره جنوبی به همراه 20 خدمه این کشتی در آب‌های خلیج توقیف کرد.

ایران مدعی شد که توقیف این نفت‌کش به دلیل ایجاد آلودگی زیست‌محیطی است و برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده در کره جنوبی این توقیف انجام نداده است.

ایران در حال حاضر 7 میلیارد دلار پول بلوکه‌ شده در کره جنوبی دارد این مبلغ به دلیل تحریم‌های بانکی ایران صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم