.
.
.

آنفلوانزای «فوق حاد پرندگان» مرغداری‌های سراسر ایران را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حمید رئیس‌زاده، رئیس شبکه دامپزشکی شهرضای اصفهان روز سه شنبه 23 ژانویه ضمن هشدار در بار ه تهدید خطر آنفلونزای «فوق حاد» پرندگان بر مرغداری‌های ایران گفته است که در ایران آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در فاز صنعتی بروز کرده است. او گفته است که مرغداری‌های سراسر ایران در معرض خطر این ویروس کشنده قرار دارند.

رئیس زاده تاکید کرده که وضعیت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از هفته گذشته بسیار حساس‌تر شده است. او اظهار داشت که در حال حاضر همه ادارات دامپزشکی سراسر ایران در حالت آماده‌باش قرار دارند.

به گزارش منابع خبری ایران، رئیس زاده با اشاره به اینکه اصفهان در سطح ایران رتبه اول و شهرضا رتبه سوم تولید تخم‌مرغ را دارد، گفت که شرح وظایفی در راستای پیشگیری از آنفلوآنزا مشخص شده که در شهرضا آن را دنبال می‌کنیم و در حال حاضر مقدمات مقابله با این بیماری را در شهرضا آماده کرده‌ایم و در حال حاضر در فاز پیشگیری هستیم.

در این گزارش آمده است که استان اصفهان هنوز هیچ مورد مثبتی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را ثبت نکرده است.

بنابر خبر گزاری ایرنا حمید زینالی مدیرکل دامپزشکی قزوین گفته است که در صورت وجود تلفات، کارشناسان دامپزشکی با رعایت نکات بهداشتی از بدن لاشه نمونه برداری کرده و لاشه ها نیز باید به شکل بهداشتی دفن شوند.

در روزهای گذشته سازمان دامپزشکی ایران، مرگ پرندگان مهاجر به‌دلیل ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در تالاب های سه استان مرکزی، اردبیل و مازندران را تایید کرده است.

تالاب ازباران شهرستان فریدون‌کنار، تالاب میقان اراک و تالاب سد میل مغان اردبیل از مناطقی هستند که شیوع این ویروس در این مکان‌ها تائید شده است.
آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8، ویروسی و از بیماری‌های مشترک بین انسان و طیور است.

این عفونت در پرندگان اهلی به‌سرعت سبب همه‌گیری در میان آن‌ها می‌شود.

پرندگان وحشی آبزی به‌عنوان مهم‌ترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوانزا محسوب می‌شوند و به‌وسیله آن‌ها ویروس از یک نقطه‌به‌نقطه دیگری حمل و از طریق بزاق و فضله، بیماری به پرندگان اهلی و کسانی که با پرندگان تماس دارند منتقل می‌شود.

در نوع خفیف آنفلوانزای مرغی، ابتلا به بیماری با ریزش پرهای پرندگان و کاهش تولید تخم مشخص می‌شود و در نوع دوم، بیماری به‌سرعت در میان پرندگان شایع و باعث اتلاف شمار زیادی از آنها می‌شود.

این بیماری از طریق تجارت پرندگان زنده و پرندگان مهاجر مانند اردکها و سایر پرندگان دریایی از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شود.

سرفه، گلودرد، تنگی نفس وسابقه تماس در یک هفته قبل از مرگ پرندگان آلوده یا در مرحله واگیری و یا سطوح آلوده به ویروس و تب بالای ‎ 38 درجه از علایم بیماری آنفلوانزای مرغی در انسان محسوب می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم