.
.
.

مشاور رهبر ایران در امور بین الملل: هر نوع کاربردی از سلاح هسته‌ای برای ما مباح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی اکبر ولایتی، مشاور بین الملل رهبر ایران در مصاحبه‌ای با پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR با تکرار موضع رهبر ایران مبنی بر این که رفع تحریم‌ها شرط بازگشت آمریکا به برجام است، گفت: « با تعهدی که در برجام کردیم، مدت کوتاهی فعالیت‌هایمان محدودخواهد بود، ولی از سال 2025 به بعد این محدودیت‌ها برداشته می‌شود و ما با تعهدی که داریم به‌‌لحاظ شرعی و بین‌المللی که رهبر انقلاب فرمودند سلاح هسته‌ای حرام است، منهای آن هر نوع کاربردی از سلاح هسته‌ای برای ما مباح است و لازم است و ان‌شاءالله انجام خواهیم داد».

سخنان ولایتی مشاور بین الملل رهبر ایران پس از آن ایراد شد که پیشتر علی خامنه ای اعلام کرده بود لغو تحریم‌ها بر بازگشت آمریکا به برجام از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مجلس ایران نیز با تصویب قانونی تحت عنوان «اقدام راهبردی» دولت را به افزایش سطح غنی سازی موظف کرد و در همین راستا ایران از 15 دی (4 ژانویه) فرایند افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا 20 درصد را در مجتمع فردو آغاز کرد.

اما اقدامات ایران فقط به افزایش سطح غنی سازی خلاصه نشد. در چارچوب افزایش سطح تنش ها از سوی ایران، عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در جلسه روز 15 دی (10 ژانویه) این کمیسیون با حضور معاونان سازمان انرژی اتمی گفت: «سازمان انرژی اتمی در راستای ماده 5 قانون «اقدام راهبردی» بر اساس زمانبندی در حال طراحی یک راکتور مشابه با راکتور آب سنگین اراک است که به زودی به کمیسیون ارائه خواهد شد».

این اقدامات ایران که در آستانه جابجایی قدرت در آمریکا انجام می گیرد واکنش های زیادی را به همراه داشت. ایالات متحده افزایش سطح غنی سازی ایران را «اخاذی هسته‌ای» اعلام کرد و روسیه و ژاپن نیز آن را اقدامی نگران کننده و نقض آشکار توافق هسته‌ای دانستند.

روز پیش رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بیان کرده بود ایران با سرعت زیادی در حال حرکت به سمتغنی‌سازی 20 درصدی است. وی پیش‌بینی کرد ماهانه حدود 10 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد در تاسیسات فردو در حال تولیداست.

همچنین اتحادیه اروپا دوشنبه 11 ژانویه ضمن درخواست از ایران برای متوقف کردن تنش ها و عدم ادامه نقض توافق هسته ای، افزایشغنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد از سوی ایران را بسیار خطرناک و نگران کننده توصیف کرده بود.

ایران مدعی است کاهش سطح الزاماتش در برجام واکنشی به ادامه و سختر شدن تحریم های آمریکا تحت عنوان «کارزار فشارحداکثری» است اما بسیاری از ناظران بر این باور هستند که روند افزایش تنش ها از سوی ایران در آستانه ورود جو بایدن رئیس جمهوردموکرات به کاخ سفید تلاشی فراتر از مذاکره برای لغو تحریم ها بوده و ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای می باشد. سخنان علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر ایران در رابطه با کاربرد سلاح هسته ای نشانه ای از وجود چنین چشم اندازی در برنامه هستهای ایران دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم