پلوسی: به زودی اقدامات لازم براى برکناری ترامپ را آغاز خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده شامگاه یکشنبه 10 ژانویه اعلام کرد، چنانچه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تا چند روز دیگر به صورت داوطلبانه از سمت خود استعفا ندهد، او به عنوان رئیس مجلس نمایندگان اقدامات لازم را برای برکناری او از قدرت آغاز خواهد کرد.

پلوسی گفت: «ما از طریق فعال کردن متمم شماره 25 قانون اساسی ایالات متحده، موضوع برکناری دونالد ترامپ را از طریق مجلس نمایندگان پیش خواهیم برد».

رئیس مجلس نمایندگان گفت قبل از استیضاح ترامپ ما در مجلس نمایندگان ابتدا طرحی را برای برکناری او به رای‌گیری خواهیم گذاشت و سپس مجلس نمایندگان از مایک پنس معاون رئیس جمهوری خواهد خواست تا دونالد ترامپ رئیس جمهوری را از سمت خود برکنار کنند.

پلوسی بر ضرورت اقدام فوری تأکید کرد و گفت که این رئیس جمهوری برای قانون اساسی و دموکراسی در آمریکا یک تهدید بالقوه است.

او در ادامه تاکید کرد که در محافظت از قانون اساسی و دموکراسی آمریکا فوری عمل خواهیم کرد، زیرا این رئیس جمهوری تهدیدی قریب الوقوع برای هر دو است. هرچه روزها می‌گذرد، ترس و نگرانی از حمله مداوم به دموکراسی ما توسط این رئیس جمهوری شدت می‌گیرد و نیاز فوری به اقدام نیز بیشتر می‌شود.

پلوسی در نامه خود از معاون رئیس جمهوری این کشور خواسته است تا با اعمال متمم 25 قانون اساسی، ترامپ را برکنار کند.

در نامه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روند استیضاح اینگونه توضیح داده شده است که ابتدا استنی هایر رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان خواستار موافقت یکپارچه برای ارائه قطعنامه جیمی راسکین عضو دموکرات این مجلس می‌شود.

این قطعنامه معاون رئیس جمهوری را به تشکیل کابینه‌ای برای فعال کردن متمم 25 قانون اساسی برای اعلام عدم توانایی رئیس جمهوری در اجرای وظایف خود فرا می‌خواند، پس از آن معاون رئیس جمهوری بلافاصله اختیارات خود را به عنوان سرپرست ریاست جمهوری در دست می‌گیرد.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که احتمال استیضاح ترامپ قبل از 20 ژانویه بعید است، زیرا هرگونه استیضاح در مجلس نمایندگان در نهایت احتیاج به پاسخگویی ترامپ در مجلس سنا که تحت کنترل جمهوری خواهان است، دارد و این مجلس تا 19 ماه ژانویه در تعطیلات به سر می‌‍برد و در تاریخ 20 ژانویه مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید است بنابرین فرصتی برای روند برکناری باقی نمی‌ماند..

به دنبال تظاهرات هواداران ترامپ که هفته گذشته به تسخیر کنگره آمریکا منجر شد، نمایندگان دموکرات خواستار برکناری فوری او شدند. برکناری دونالد ترامپ تنها از طریق فعال کردن متمم 25 قانون اساسی یا استیضاح امکان پذیر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم