سخنگوی جریان صدر: حمله به مراکز دیپلماتیک بحران مالی عراق را عمیق‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

صلاح العبیدی سخنگوی جریان صدر گفت که حل مشکل حمله به مراکز دیپلماتیک جز مسئولیت‌های دولت است. وی با اشاره به این که همه شیعیان عراق پیرو ایران نیستند، افزود انتخاب دو وزیر دفاع و کشور از سوی مصطفی الکاظمی انتخابی شجاعانه بوده‌ است.

العبیدی که با خبرگزاری رسمی عراق «واع» سخن می‌گفت، تأکید کرد: نکته قابل توجه آن است که عراق درگیر یک بحران عمیق مالی است و باید همه طرف‌ها و کشورها برای کاهش این بحران همکاری لازم را انجام دهند.

وی اظهار داشت اگر این تصور عام شکل بگیرد که مراکز دیپلماتیک در بغداد در معرض تهدید و خطر هستند، فرصت حل بحران مالی ازبین می‌رود و در نهایت کشور و شهروندان آسیب جدی می‌بینند. وی افزود: اگر ثبات وجود نداشته باشد، کشور در گرداب مشکلات وبحران‌ها غرق خواهد شد.

العبیدی تأکید کرد که برای سر بلندی عراق و بازگشت به جایگاه منطقه ای قبلی باید ثبات و امنیت در کشور برقرار باشد و سرمایه گذاری و ایجاد فرصت‌های شغلی امکان‌پذیر شود.

صلاح العبیدی سخنگوی جریان صدر
صلاح العبیدی سخنگوی جریان صدر

بلوک شیعیان

العبیدی در رابطه با ابتکار عمل مقتدی الصدر با هدف ایجاد وحدت و هماهنگی میان نیروهای سیاسی شیعه گفت: اغلب توافق‌ها میان نیروهای سیاسی شیعه کوتاه مدت و با هدف‌های انتخاباتی بوده‌ است. این در حالی است که باید بر تدوین یک منشور ملی و سازوکاری برای سازماندهی میان این نیروها با اهدافی بلند مدت تمرکز کرد.

وی افزود: «طرف‌های شیعه که می‌توانند بر سر پست نخست‌وزیری چانه زنی کنند دارای کرسی‌های لازم در پارلمان نیستند اما به دنبال آن هستند تا از تعداد کلی نمایندگان شیعه در مجلس برای کسب مقام نخست‌وزیری بهره‌برداری سیاسی بکنند. آقای صدر چنین روشی را برای کشور و شیعیان مضر می‌دانند».

العبیدی ادامه داد: «مشکل کسانی که این گونه نخست‌وزیر می‌شوند آن است که پس از کسب این پست فقط به گروه خود و اهداف سیاسی حزب خویش محدود شده و منکر کمک دیگران و منافع دیگر گروه‌ها می‌شوند. چنین روشی باعث تفرقه و چندگانگی در پارلمانمی شود این مشکلات در فضای سیاسی کشور بازتاب پیدا می‌کند».

وی توضیح داد «نباید موضع شیعیان در پارلمان بویژه در هنگام تصویب بودجه یا واگذاری مجوزهای مربوط به بخش نفت و گاز نامنسجم و تفرقه آمیز باشد. شیعیان باید منشور و سازوکار فعالیت‌های پارلمانی خود را تدوین کنند و در صورت امکان این انسجام را بهبخش‌های اجتماعی و مذهبی نیز تعمیم دهند».

ایجاد وحدت در میان شیعیان

العبیدی اشاره کرد: آقای صدر در رابطه با وحدت شیعیان بر ایجاد سازوکاری اصرار دارد که بتوان از طریق آن به هماهنگی میان فراکسیون‌های پارلمانی رسید و راهبردی فراتر از پیروزی صرف در انتخابات و کسب پست نخست‌وزیری را تدوین و به اجرا گذاشت.

وی افزود: ایده آقای صدر شخصی و تنها با اهداف انتخاباتی نیست. این ایده ضروری است و به وحدت نیروها کمک می‌کند.

العبیدی اشاره کرد: در بازدید رهبر کلیسای کلدانیان کاتولیک از دفتر آقای صدر وی خطاب به شیعیان گفت که اگر شیعیان عراق به توافق داخلی میان خود برسند همه مشکلات عراق حل خواهد شد و ثبات میان شیعیان به نفع تمام اقلیات‌ها و کل کشور خواهد بود.

وی به انتخاب شجاعانه محمد توفیق علاوی و الزرفی دو وزیر دفاع و کشور از سوی مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اشاره کرد وافزود که این دو وزیر شخصیت‌های مستقل و تکنوکرات هستند و فراکسیون «سائرون» بدون هیچ پیش شرطی به آنان رای داد.

گشایش سیاسی

العبیدی بیان کرد: برخی رسانه‌ها می‌کوشند نشان دهند که همه شیعیان وابسته به ایران هستند. چنین چیزی واقعیت ندارد و برخی جریان‌ها و شخصیت‌های شیعه وطن دوست بوده و هیچ گونه وابستگی به این یا آن طرف ندارند.

وی گفت: جریان صدر به دلیل دغدغه‌های وطن دوستانه با همه طرف‌های سیاسی حتی آنانی که پیشتر منتقد این جریان بودند همکاری می کند.
وی تأکید کرد که برخی، شیعیان را در شخص المالکی خلاصه می‌کنند، چنین چیزی نادرست است و با واقعیت‌ها مطابقت ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید