بازداشت 13 فعال کُرد از جمله دو زن در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فعالان حقوق بشر در ایران دوشنبه 11 ژانویه از بازداشت 13 فعال کُرد از جمله دو زن و 9 دانشجو در شهرهای بوکان، مریوان و کرج خبردادند.

براساس این گزارش نیروهای اداره اطلاعات شهرستان بوکان شنبه 9 ژانویه یک فعال زن را با هویت«عظیمه نصری» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌ است.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران به طور هم‌زمان اقدام به بازداشت گسترده فعالان کُرد کرده است.

طبق این گزارش نیروهای لباس شخصی اداره اطلاعات به بهانه قطعی و تعمیر گاز به منزل این عظیمه نصری رفته و پس از تفتیش منزل او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

همزمان در شهر مریوان نیز چنمد شهروند دیگر کرد توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده‌ که تاکنون تنها هویت دو نفر از آنها به نام‌های «کاروان مینویی» و «دانا صمدی» برای هه‌نگاو احراز شده است.

طبق این گزارش نیروهای اداره اطلاعات شهرستان سردشت در بخش ربط این شهرستان سه شهروند را که دو نفر از آنها با هم نسبت برادری داشته‌اند به نام‌های «فرهاد موسی‌پور»، «فریدون موسی‌پور» و «بهمن یوسف‌زاده» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

شایان ذکر است که فرهاد موسی‌پور دانشجو و دبیر زبان انگلیسی و بهمن یوسف‌زاده نیز دانشجوی دانشگاه پیام‌نور مهاباد هستند.

در ادامه این گزارش از بازداشت هفت دانشجوی کُرد دانشگاه خوارزمی کرج به نام‌های «دریا طالبانی»، «شپول خضری»، «سالار رهوی»، «فرزاد سامانی»، «افشین مام‌احمدی»، «سیروان نوری» و «صهیب بادروج» خبر داده است. صهیب بادروج اهل مریوان و شش دانشجوی دیگر نیز اهل شهرستان مهاباد هستند.

طبق گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران که براساس جمع آوری، تجزیه تحـلیل و مسـتند سـازی تهیه شده است، از شمار 4472 گزارش از وضعیت حقوق بشر که در این کشور منتشر شده است، مقامات قضایی ایران طی یک سال گذشته یعنی از اول ژانویه 2019 تا 20 دسامبر 2020 بیش از22271 ماه حبس، 23946 ضربه شلاق ،236 اعدام برای منتقدان حکومت صادر کرده‌اند که تقریبا 72 درصد این اعدام‌ها مخفیانه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم