40 سال حبس برای سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان 98

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان 98 توسط دادگاه انقلاب دزفول مجموعا به 40 سال حبس تعزیری محکوم شدند. این شهروندان هم اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان مسجدسلیمان بسر می‌برند. یکی از مصادیق اتهامات این شهروندان به آتش‌کشیدن عکس علی خامنه‌ای عنوان شده است.

به گزارش روز شنبه 9 ژانویه 2021 خبرگزاری هرانا، رعد حمدانی، قصی خسرجی و سجاد دبات، سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان 98 به حبس محکوم شدند.

بر اساس این حکم که توسط دادگاه انقلاب دزفول صادر و به این افراد ابلاغ شده است، رعد حمدانی از بابت اتهام «محاربه از طریق به آتش‌کشیدن پمپ بنزین و عکس علی خامنه‌ای» به 20 سال حبس تعزیری و قصی خسرجی و سجاد دبات به اتهام «محاربه از طریق مشارکت در به آتش‌کشیدن پمپ بنزین و عکس علی خامنه‌ای» هر یک به 10 سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

رعد حمدانی، قصی خسرجی و سجاد دبات آبان‌ماه سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری آبان 98 توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان شوش بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شدند. آنها نهایتا مدتی بعد با پایان بازجویی‌‌‌ها به زندان مسجد سلیمان منتقل شدند. این شهروندان هم اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان مسجد سلیمان بسر می‌برند.

گفته می‌شود که این شهروندان در زمان بازداشت جهت اخذ اعترافات اجباری توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

رعد حمدانی، 23 ساله، قصی خسرجی، 19 ساله، سجاد دبات، 20 ساله هر سه نفر از اهالی شهرستان شوش در استان خوزستان هستند.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان‌ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه 24 آبان‌ماه 98 با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در 719 نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود 7 هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم