پمپئو: حامی شماره یک تروریسم در جهان نباید در هیچ سطحی اورانیوم غنی‌سازی کُند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از تهدید ایران به اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریكا، روز یکشنبه 10 ژانویه با تأکید بر اينكه ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم در هیچ سطحی نیست، گفت:«حامی شماره 1 تروریسم (جمهوری اسلامی ایران ) در جهان نباید اجازه غنی‌سازی اورانیوم در هیچ سطحی را داشته باشد.

در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است: «ضروری است که به هر سطحی از غنی سازی اورانیوم توسط رژیم ایران جلوگیری شود».

اظهارات مایک پمپئو در واکنش به طرح مجلس ایران که نمایندگان آن تهدید کرده بودند که در صورت لغو نشدن تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، تهران بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اخراج خواهد کرد، بیان شده است.

احمد امیری فرهانی یکی از نمایندگان مجلس ایران اظهار داشت: «اگر ایالات متحده تحریم های مالی ، بانکی و نفتی را تا 21 فوریه 2021 لغو نکند ، قطعاً بازرسان آژانس انرژی هسته‌ای را از کشور اخراج و اجرای داوطلبانه پروتکل اضافی را متوقف خواهیم کرد».

چند روز پیش، بهروز کمالوندی ، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز تهدید کرد که کشورش پس از تعلیق تعهداتش به توافق هسته‌ای ، میزان غنی سازی اورانیوم را به سطح 90 درصد خواهد رساند.

او روز پنجشنبه در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت که ایران به راحتی قادر است بیش از 20 درصد اورانیوم غنی کند و حتی ممکن است به 90 درصد هم برسد.

گفتنی است که تهدیدهای ایران در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کارشناسان معتقدند که غنی سازی 20 درصدی زمینه را برای توانایی تهران دستیابی به ساخت بمب هسته‌ای را فراهم می‌کند، اما مقامات ایرانی می گویند هدف آنها دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.

پمپئو افزود:«این تهدید ایران حتی بیشتر از نقض برجام است. ایران ذیل معاهده حقوقی و متعاقب توافق پادمانی ان‌پی‌تی، ملزم است به بازرسان آژانس اتمی اجازه دسترسی دهد. نقض این الزامات ورای اقدامات پیشین ایران در تناقض با تعهدات هسته‌ای برجام است».

او افزود: «نه تنها ایالات متحده بلکه هر کشوری به پایبندی ایران به این تعهدات اهمیت می‌دهد. باج‌گیری هسته‌ای، موضع ایران را تقویت نمی‌کند، بلکه منجر به انزوا و فشار بیشتر می‌شود».

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهار داشت: «این تهدید، در ادامه اعلامیه رژیم ایران مبنی بر از سر گیری غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در تاسیسات فردو است... حامی شماره یک تروریسم در جهان نباید اجازه غنی‌سازی اورانیوم در هیچ سطحی را داشته باشد».

در پایان این بیانیه آمده است: «ایالات متحده کاملا از تداوم نظارت و راستی‌آزمایی حرفه‌ای و مستقل آژانس اتمی بر برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کند. اخراج بازرسان بین‌المللی توسط ایران باید با محکومیت جهانی مواجه شود».

چند روز پیش، پیتر استانو سخنگوی اتحادیه اروپا، نیز با انتقاد از رویکردهای اخیر تهران ، گفت که ایران در اقدامات جدید به تعهداتش پایبند نبوده است. او از ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از اقدامات اخیر مقامات ایرانی خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم