نمایندگان مجلس ایران خواستار ممنوعیت ورود واکسن کرونا ساخت آمریکا و اروپا شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

200 نماینده مجلس ایران با صدور بیانیه‌ای خواستار ممنوعیت ورود واکسن کرونا ساخت آمریکا، بریتانیا و فرانسه شدند.

پس از سخنرانی رهبر ایران که طی آن خواستار ممنوعیت ورود واکسن کرونا ساخت آمریکا و بریتانیا شده بود، امروز نمایندگان مجلس ایران علی‌رغم اعتراضات گسترده شهروندان این کشور در فضای مجازی که خواستار خرید این نوع واکسن شده بودند، با تایید این ممنوعیت بیانیه‌ای نیز در این باره صادر کردند. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، یکشنبه 10 ژانویه 2021 علی کریمی فیروز در جلسه علنی امروز مجلس، در بیانیه‌ای ضمن حمایت و تقدیر از تولید واکسن کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان امام از دولت خواست که هرگونه واردات واکسن‌های تولیدی شرکت‌های آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی را ممنوع کند.

گفتنی است، در حالیکه جمهوری اسلامی بیش از 1.2 میلیون مورد از ویروس کرونا را گزارش کرده که باعث مرگ بیش از 56000 نفر تاکنون شده است، رهبر ایران به تازگی واردات واکسن‌های کرونا تولید شده در آمریکا و بریتانیا را مممنوع کرد و گفت: «اینها کاملا غیرقابل اعتماد هستند».

علی خامنه‌ای در توئیتی همراه با هشتگ # واکسن کرونا گفت: «وارد کردن واکسن‌های ساخته شده در آمریکا یا انگلیس ممنوع است. بعید نیست كه آنها بخواهند سایر ملتها را آلوده كنند».

این در حالی است که برخی مقامات ایران پیش از این، ایالات متحده را متهم کرده بودند که از طریق اعمال تحریم‌های سخت، مانع دسترسی این کشور به واکسن کرونا می‌شود، در حالیکه غذا و دارو از نظر از تحریم معاف هستند. حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران ماه گذشته گفته بود كه واشنگتن از تهران خواسته است كه هزینه داروها را از طریق بانك‌های آمریكا بپردازد و افزود كه او بیم آن را دارد كه ایالات متحده پول را توقیف كند.

او همچنین امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تکرار بدگمانی رهبر ایران نسبت به واکسن کرونا گفت: «برخی شرکت‌های خارجی می‌خواستند واکسن را روی مردم ما آزمایش کنند اما وزارت بهداشت ما به درستی این درخواست را قبول نکرد».

او افزود: «مردم بدانند وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن قرار نخواهند گرفت، البته برخی کشور‌ها قبول کردند که کاری به آن‌ها نداریم؛ بنابراین مردم ما مطمئن باشند آن‌ها وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن قرار نخواهند گرفت».

از سوی دیگر، مایکل رایان مدیر فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی نیز در واکنش به اقدام خامنه‌ای تأکید کرد که این نهاد جهانی بارها و بارها خواستار «سیاسی نشدن» این ویروس شده است.

او در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت: «لطفا اجازه دهید این واکسن را نیز سیاسی نکنیم».

همچنین ایرانیان بارها تاکنون هشتگ «واکسن بخرید» را ترند کرده و خواستار اقدام مسئولان کشورشان در این زمینه شدند و از آنها خواستند به جای آنها تصمیم نگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم