مراسم سالگرد سلیمانی در صنعا باعث اختلاف میان فرماندهان حوثی‌ و سفیر ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برگزاری مراسم سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در صنعا توسط برخی از شبه نظامیان حوثی‌ باعث اختلافات شدیدی میان رهبران و فرماندهان شبه نظامیان حوثی از یک سو و حسن ایرلو سفیر و فرستاده سپاه پاسداران به صنعا، از سوی دیگر شده است.

به گفته منابع یمنی اختلافات شدید که با عدم حضور برخی از فرماندهان برجسته حوثی در مراسم سالگرد کشته شدن سلیمانی در صنعا برجسته شد، به حدی عمیق بود که به نقطه تهدید برخی از فرماندهان حوثی توسط نماینده سپاه در صنعا رسیده است.

قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و 14 تن دیگر در سوم ژانویه سال گذشته در یک حمله هوایی به وسیله پهپاد آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شدند.

یک منبع آگاه به العربیه، گفت: «این اختلافات تا حدی زیاد بود که سفیر سپاه در یمن، مهدی المشاط یکی از رهبران برجسته حوثی‌ها را به سرنوشتی مشابه سرنوشت صالح الصماد که در حمله نیروهای ائتلاف حمایت از دولت قانونی کشته شد، تهدید کرد.

تهدید سفیر ایران به دلیل عدم مشارکت المشاط در مراسم سالگرد قتل سلیمانی صورت گرفت.

گفتنی است که طی ماه‌های گذشته اختلافات میان مهدی المشاط، رئیس به اصطلاح «شورای سیاسی» وابسته به شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران و حسن ایرلو سفیر سپاه پاسداران که عملاً نقش حاکم نظامی صنعا را ایفا می‌کند، آشکارتر شده است.

طبق اطلاعات رسانه‌های محلی مهدی المشاط به رویکرد حسن ایرلو در دور زدن همه رهبران و فرماندهان شبه نظامیان حوثی انتقاد کرده و به گونه دیگر شبه نظامیان را برای مخالفت با این رویکرد تشویق کرده است.

المشاط اعتراضی به وفاداری گروه حوثی‌ها به ایران ندارد، اما او معتقد است که وابستگی آشکار آنها باعث کاهش احترام شبه نظامیان نزد مردم یمن خواهد شد.

منابع رسانه‌های محلی گفتند که برغم اصرار حسن ایرلو برای حضور مهدی مشاط در مراسم اما او از ترس اینکه مبادا جنگنده‌های ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن به مقر برگزاری مراسم حمله کنند از شرکت در مراسم سلیمانی خودداری کرد.

علاوه بر المشاط محمد علی الحوثی و چهره‌های دیگر حوثی‌ها از حضور در مراسم خودداری کردند.

رسانه‌های محلی یمنی دلیل عدم حضور فرماندهان حوثی در این مراسم را ناشی از ترس آنها از احتمال حمله هوایی ائتلاف عربی به تلافی حمله موشکی حوثی‌ها به فرودگاه عدن دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم