عفو بین‌الملل: خامنه‌ای با جان میلیون‌ها نفر بازی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از فرمان علی خامنه‌ای مبنی بر «ممنوعیت خرید واکسن آمریکایی و بریتانیایی» سازمان عفو بین‌الملل نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانه‌ای در صفحه توییتر خود اعلام کرد «مصونیت در برابر ویروس کووید19 و دسترسی به واکسن حق طبیعی هر انسانی است و فرمان علی خامنه‌ای مبنی بر ممنوعیت خرید واکسن ساخت بریتانیا و آمریکا، بازی با جان میلیون‌ها ایرانی و شرم‌آور است.»

این سازمان می‌افزاید: «هر انسانی حق دارد از اقدامات محافظتی در مقابل ویروس کرونا بهره‌مند شود و واکسن‌هایی که امن بودن و مؤثر بودن آن‌ها اثبات‌شده نقش کلیدی در تحقق این امر دارد. هیچ‌کس نباید بر اساس هویت، محل سکونت یا سطح درآمد از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی ازجمله واکسن محروم شود.»

در همین رابطه مایکل رایان مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی هم در واکنش به ممنوع شدن واردات واکسن‌های کرونای آمریکا و بریتانیا به دستور رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «این سازمان بارها تاکید کرده که کرونا را سیاسی نکنید و حالا هم می‌گوید لطفا ماجرای واکسن را سیاسی نکنید.»

شرکت‌های داروسازی آمریکا و بریتانیا از تولیدکنندگان سه واکسنی هستند که پیش از دیگران مجوز سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده‌اند و استفاده از آنها در بسیاری از کشورها آغازشده است.

واکسن کرونای بیون‌تک- فایزر محصول مشترک دو شرکت آلمانی و آمریکایی نخستین واکسنی است که مجوز گرفته و تاکنون میلیون‌ها نفر در کشورهای مختلف دوز اول آن را دریافت کرده‌اند.

پیش‌ازاین مسئولان ارشد ایران که به دلیل تعلل در تلاش برای خرید واکسن با اعتراض شدید افکار عمومی و شهروندان روبرو بودند مدعی شدند که برای خرید 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از طریق سازوکار سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن کرونا قرار داد بسته‌اند.

نه آمریکایی نه بریتانیایی

پس از سخنان علی خامنه‌ای سخنگوی جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی اعلام کرد که 150 هزار دوز واکسن اهدایی شرکت فایزر از سوی خیرین ایرانی منتفی است.

محمدحسن قوسیان مقدم کوتاه پس از اظهارات علی خامنه‌ای به خبرگزاری ایرنا گفت: «دریافت محموله‌ی واکسن فایزر آمریکا که قرار بود توسط گروهی از متخصصان ایرانی مقیم آمریکا تهیه و ارسال شود، منتفی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم