انجمن دانشجویی دانشگاه شریف: جان مردم گوی چوگان زمین بازی آقایان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انجمن دانشجویی دانشگاه شریف: جان مردم گوی چوگان زمین بازی آقایان است

انجمن دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف خطاب به مقامات ایران طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران به کشوری تبدیل شده که «جان مردمانش، گوی چوگان زمین بازی آقایان است» و حتی مخاطبی برای پیگیری و پرسش‌های خود در این کشور نیافته‌اند.

انجمن دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف، در بیانیه‌ای که به مناسبت سالگرد سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک سپاه پاسداران صادر کرد، مسئولان حکومت ایران را همراه با «تلّی از جنایات بی‌پاسخ» در کارنامه‌شان توصیف کرد.

در ادامه این بیانیه با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی که یک سال از رویداد آن گذشته، آمده است: «رفتار مسئولان حکومت ایران در قبال این رویداد وقاحت و بی‌مسئولیتی آنها را نشان می‌دهد که یک عمر دروغ و نیرنگ و پنهان‌کاری و وقاحت پروارشان کرده که اکنون از عمق آن فاجعه، حتی خمی هم به ابرو نمی‌آورند».

نویسندگان این بیانیه خطاب به مسئولان حکومت نوشته‌اند: «ما از شما بیزاریم؛ از عدم صداقت و دروغ‌گویی‌تان، از بی‌مسئولیتی و بی‌تدبیری‌تان».

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به رویدادهایی مانند بازداشتگاه کهریزک، مفقود شدن معترضان به حکومت، کشته شدن ندا آقاسلطان در اعتراض‌های پس از انتخابات سال 88 و کشته شدن کارگران معترضی چون محسن محمدپور در اعتراض‌های آبان 98، آمده است که «کافی است ایرانی باشی تا بتوان خونت را ریخت و از پاسخ‌گفتن ابا کرد».

همچنین در این بیانیه «ایران» کشوری توصیف شده که «جان مردمانش، گوی چوگان زمین بازی آقایان است»، و مخاطبی برای پیگیری و پرسش‌ها وجود ندارد.

در این بیانیه همچنین به فشارهای نهادهای امنیتی حکومت بر فعالان دانشگاهی و دانشجویان اشاره شده و آمده است: «چکمه‌‌های نهادهای امنیتی مختلف و تیغ بران استبداد، شاهرگ‌مان را نشانه رفته و راه را بر تنفس ما بسته‌ است».

نویسندگان بیانیه همچنین از اینکه به عنوان بخشی از جامعه مدنی نتوانسته‌اند حکومت را در قبال «جنایات آشکار» و «گردن‌کشی‌ها و قلدری‌ها و خودکامگی‌‌ها» پاسخگو کنند، از مردم ایران عذر خواسته‌اند.

گفتنی است، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف 13 ژانویه 2020 در تجمعی که همگام با چند دانشگاه دیگر برگزار شد، ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی خواستار پاسخ‌گویی مسئولان در این زمینه شدند که این تجمعات با بی‌اعتنایی مقام‌های حکومت مواجه شد و در برخی از دانشگاه‌ها با برخورد با معترضان و بازداشت آنها همراه بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم