وزارت خارجه عراق: تصمیم آمریکا برای تحریم رهبر بسیج مردمی غافلگیر‌کننده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه عراق شنبه 9 ژانویه با ابراز شگفتی از صدور بخشنامه عصر روز گذشته از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه فالح الفیاض رهبر سازمان بسیج مردمی (حشد الشعبی)، در بیانیه‌ای عنوان ساخت که این تصمیم یک امر غیرمترقبه ناپذیرفتنی است.

او همچنین تأکید کرد که تمام مصوبات صادر شده توسط خزانه‌داری آمریکا علیه افراد عراقی را با دقت با دولت کنونی و جدید واشینگتن پیگیری کرده و برای رفع عواقب آن خواهد کوشید.

Advertisement

سرکوب اعتراض‌ها

خزانه‌داری ایالات متحده، شامگاه جمعه 8 ژانویه، تحریم‌هایی را علیه الفیاض اعمال کرد که در ارتباط با نقض حقوق‌بشر و تسهیل حملات تروریستی است. خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که رهبر بسیج مردمی عراق، بخشی از یک هسته بحران متشکل از رهبران شبه‌نظامیان حشد‌الشعبی است که در اواخر سال 2019 برای سرکوب اعتراضات در کشور با حمایت سپاه پاسداران ایران، تشکیل شد.

خزانه‌داری آمریکا همچنین جناح‌های حشد‌الشعبی طرفدار ایران را به ادامه موج ترور علیه فعالانی متهم کرد که خواستار انتخابات آزاد و عادلانه، احترام به حقوق بشر و دولت پاکدست و به دور از فساد هستند.

کشتار تظاهرکنندگان

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز الفیاض را به شرکت در کشتار تظاهرکنندگان متهم کرده و گفت: «فالح الفیاض و سایر تندروها و سیاستمداران متحد با تهران، کشتار معترضان مسالمت جو عراقی را هدایت کرده و بر آن نظارت می‌کردند و لشکرکشی خشونت‌باری را علیه دموکراسی عراق و جامعه مدنی آغاز کردند.»

شایان ذکر است که این تحریم‌ها در حالی اجرایی شد که بسیاری از گروه‌های مسلح وابسته به بسیج مردمی، همچنان به تهدید نیروهای آمریکایی ادامه داده و خواستار خروج آنها از عراق هستند.

الفیاض جمعه 8 ژانویه نیز به نوبه خود، خواستار خروج نیروهای آمریکایی شد و گفت: «خروج آن‌ها از عراق، این کشور را از حقیقت استقلال از کنترل اشغالگران، برخوردار می‌سازد.»

او همچنین افزود: «ترور رهبران پیروزی باید با اخراج اشغالگر پاسخ داده شود» که در اشاره به ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه به همراه ابومهدی المهندس معاون رهبر حشد‌الشعبی درجریان حمله پهپادی آمریکا در اطراف فرودگاه بغداد در ژانویه سال 2020 بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم