.
.
.

سهم ایران از بازار فنی عراق به ترکیه رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وجود تحریم‌ها و شرایط سخت مراودات مالی سبب شده ایران نتواند در بازار فنی و مهندسی عراق حضوری فعال داشته باشد و در نهایت جای خود را به ترکیه بدهد.

عضو هیئت‌رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به شرایط سخت ایران برای حضور در بازارهای عراق گفت: ایران در بسیاری از پروژه‌های فنی و مهندسی عراق حضور داشته اما مشکلاتی که تحریم‌ها ایجاد کرده‌اند در مراحل پرداخت، دریافت و خرید کالا همواره با مشکلاتی داشته است و در دو سال گذشته هیچ پروژه جدیدی به ایران واگذار نشده است.

به گزارش ایلنا، سید حمید حسینی عضو هیئت‌رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق جمعه 8 ژانویه در مورد، حضور پررنگ ترکیه در بازارهای عراق گفت: 400 سال است که ترکیه در بازار عراق حضور دارد زیرساخت‌ها و تجارت عراق در این سال‌ها به خاطر قطع روابط ایران با عراق به میزان زیادی به ترکیه وابسته شده است.

در این گزارش آمده است، ترکیه در بعضی کالاها رقیب جدی برای ایران است. در صادرات خدمات فنی و مهندسی پروژه‌های دولتی، به علت نفوذی که در عراق دارند در خدمات مهندسی و پیمانکاری وضع بسیار بهتری نسبت به ایران دارد.

امکان حضور پیمانکاران، تعمیرکنندگان و سازندگان ایرانی بسیاری از پروژه‌های عراق وجود ندارد. ناظرهای پروژه‌ها اغلب اصرار دارند که اقلام خریداری‌شده برای پروژه باید از ترکیه یا اروپا باشد.

آمار سال 2020 نشان می‌دهد ایران ترکیه یا چین در بازار عراق چگونه بوده است در آمار 9 ماهه میلادی کاهش صادرات چین به عراق بیشتر از ایران بود، صادرات ایران و ترکیه هم کاهش پیداکرده اما وضعیت چندان متفاوتی از هم نداشتند و تقریباً در یک محدوده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم