خبر خوش مربوط به واکسن مدرنا؛ پیشگیری دراز مدت از کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از اخذ مجوز واکسن مدرنا برای استفاده در ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، اسرائیل و بریتانیا، ستیفان بانسل مدیر عامل این شرکت داروسازی، خبری خوشحال‌کننده را با این محتوا عنوان کرد که واکسیناسیون علیه کرونا ممکن است سال‌ها از ابتلا به کرونا جلوگیری کرده و می‌تواند بر نسل‌های جهشی کرونا اثربخش باشد.

به گزارش «سی‌بی‌اس نیوز»، بانسل در یک جلسه مجازی گروه خدمات مالی گفت که «سناریوی کابوس» که قبلاً تصور می‌شد این واکسن برای مدت طولانی اثر بخش نیست، دیگر مطرح نیست.

Advertisement

او افزود: «ما بر این باوریم که برای دو سال می‌توان از ایمنی بالقوه برخوردار بود و تخریب آنتی‌بادی‌های حاصل از واکسن در انسان، روندی کاهشی بسیار کندی دارد.»

اثربخشی بر نسل‌های جهشی کرونا

به گزارش رویترز، او با توضیح این که هنوز پرسش‌هایی در مورد بیماران سال‌خورده و اثربخشی واکسن وجود دارد و مانند هر ویروس دیگر، سیستم ایمنی بدن آنها به مرور زمان دچار فروپاشی می‌شود، خاطر نشان کرد که واکسن مدرنا در آستانه اثبات اثربخشی بر نسل‌های جهش یافته کرونا قرار دارد.

این شرکت پیشتر گفته بود که میزان پیشگیری از طریق واکسن مدرنا، 94.5٪ است.

نحوه کارکرد واکسن مدرنا

واکسن ساخته شده توسط شرکت مدرنا، یک واکسن «آر‌ان‌ای» است که با تزریق بخشی از کد ژنتیکی ویروس به بدن کار می‌کند.

واکسن بعد از تزریق شروع به تولید پروتئین‌های ویروسی (و نه تمامی ویروس) می‌کند که برای تحریک سیستم ایمنی بدن و آماده‌سازی آن برای مقابله با این پاندمی، کافی است.

این واکسن بدن را به تولید آنتی‌بادی‌ها و سلول‌هایی «تی» درمقابله با ویروس کرونا عادت خواهد داد.

این در حالی است که بنا بر سرشماری رویترز، بیش از 88.7 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و مجموع مرگ و میرهای ناشی از کرونا به یک میلیون و 911433 مورد در جهان رسیده ‌است.

کرونا از زمان کشف نخستین موارد ابتلا در چین در سال 2019، در بیش از 210 کشور و منطقه جهان ثبت شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم