.
.
.

اقدام نامتعارف پلوسی در آشوب بپا شده در بحبوحه یورش به کنگره نادیده ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در میان تحولات طوفانی که در شب یورش به ساختمان کاپیتال در واشینگتن دی‌سی ایجاد شد، بسیاری از ناظران، از اقدام نامتعارف نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برداشته بود، غافل ماندند.

رهبر دموکرات‌های کنگره، عصر جمعه 8 ژانویه اعلام کرد که با ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش در مورد تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از اقدامات نظامی خصمانه احتمالی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری یا استفاده او از جنگ‌افزارهای هسته‌ای صحبت کرده ‌است.

به گزارش رویترز، یک منبع آگاه در این باره گفت که پلوسی در نشست تلفنی به اعضای دموکرات گفت که تضمین‌هایی را از ژنرال میلی در مورد اعمال پروتکل‌های لازم برای استفاده از سلاح هسته‌ای دریافت کرده ‌است.

مشروعیت درخواست پلوسی

با این حال، تماس پلوسی با ژنرال میلی، مشروعیت و قانونی بودن این اقدام و درخواست را برجسته ساخته ‌است.

در این زمینه، وال استریت ژورنال این تماس را نقض اصل تفکیک قوا دانست و در سرمقاله شنبه 9 ژانویه خود نوشت: «آنچه شما انجام دادید ممکن است یک کودتای کوچک از طریق تشویق برخی از فرماندهان برای نافرمانی از رئیس‌جمهوری یا حتی توقف اختیارات او تلقی گردد.»

این روزنامه همچنین تأکید کرد که پلوسی حق ندارد به فرماندهان ستاد مشترک ابلاغ کند تا از رئیس‌جمهوری فرمان نبرند.

علاوه بر این در این سرمقاله آمده‌ است که هیچ قانونی در قانون اساسی آمریکا وجود ندارد که به رئیس مجلس نمایندگان اجازه دهد در زنجیره فرماندهی نظامی برای محافظت جهان از رئیس‌جمهوری، مداخله کند.

شایان ذکر است که نمایندگان دموکرات کنگره پس از یورش شماری از طرفداران ترامپ به راهروهای ساختمان کاپیتال، که منجر به کشته‌شدن 5 نفر از جمله یک زن و یک افسر پلیس در چهارشنبه شب گذشته شد، کارزاری را برای استیضاح ترامپ آغاز کرده و او را مسئول می‌دانند.

نمایندگان حزب دموکرات به گزینه بازخواست از ترامپ پایبند هستند مگر اینکه او استعفای خود را اعلام کند یا معاونش، متمم بیست و پنجم قانون اساسی را به اجرا بگذارد که منجر به برکناری رئیس‌جمهوری، علی‌رغم تنها 11 روز مانده به خروج وی از کاخ سفید در 20 ژانویه، روز ادای سوگند جو بایدن رئیس‌جمهوری جدید، خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم