.
.
.

افغانستان؛ عاملان کشتار کارگران معدن در پاکستان باید به دادگاه کشانده شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 9 ژانویه 2021 اعلام کرد، عاملان کشتار کارگران معدن در پاکستان باید به دادگاه کشانده شوند.

این دفتر با نشر اعلامیه‌ای این حادثه را محکوم کرده نوشت، در این رویداد 11 شهروند افغان متعلق به قوم هزاره کشته شدند.

در این اعلامیه ذکر شده: «دفتر شورای امنیت ملی با خانواده‌های شهروندان افغان که در جمع قربانیان است در تماس بوده و بر اساس درخواست آنها برای انتقال اجساد شهدا به ولایت دایکندی امکانات هوایی را نیز تنظیم خواهد نمود».

براساس این اعلامیه: «حکومت افغانستان خواهان بررسی همه‌جانبه و به محکمه کشیدن عاملین این حادثه بوده و حاضر است تا در این خصوص با حکومت پاکستان همکاری لازم را انجام دهد».

شایان ذکر است که کارگران معدن زغال‌سنگ صبح روز یک‌شنبه 3 ژانویه 2021 در روستای «مچ» ولسوالی «بولان» ایالت بلوچستان پاکستان کشته شدند. گروه داعش با نشر اعلامیه‌ای مسئولیت این کشتار را بر عهده گرفت.

وزارت امور خارجه افغانستان نیز به تاریخ 4 ژانویه اعلام کرد: «ما با دولت پاکستان در زمینه تکمیل تحقیقات در مورد این جنایت هولناک همکاری کرده، موضوع را الی شناسایی دقیق عاملان و تحقُق عدالت پی‌گیری خواهیم کرد. هم‌چنان برای جلوگیری از تکرار این نوع حوادث، حکومت جمهوری اسلامی افغانستان با مقامات دولت پاکستان از نزدیک کار خواهد کرد».

در همین حال، عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان حمله بر کارگران معدن‌ زغال ‌سنگ را محکوم کرده و گفت، به نیروهای امنیتی دستور داده است تا برای شناسایی و محاکمه عاملان این رویداد از هر روش ممکن استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم