افزایش نگرانی‌ها در مورد حفظ حریم خصوصی در واتس‌آپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

این گفته که «بدبختی‌های جمعی، ممکن است اسباب خوش‌بیاری‌های جمع دیگر شود»، اینک درمورد تلگرام و «سیگنال» مصداق یافته که بعد از طرح موضوع شروط تازه واتس‌آپ برای کابران، شاهد اقبال زیاد سوی کاربران هستند.

واتس‌آپ که از فناوری رمزگذاری استفاده شده در «سیگنال» استفاده می‌کند، شروط جدیدی را در چهارشنبه گذشته تعیین کرده و از کاربران خواست تا به فیس‌بوک و شرکت‌های وابسته به آن اجازه جمع‌آوری داده‌های کاربر، از جمله شماره تلفن و آدرس آن‌ها را بدهند.

در حالی که برخی از فعالان حریم خصوصی از طریق توییتر در مورد جنبش پذیرش «گردآوری داده‌ها» یا خروج از پلتفرم واتس‌آپ، ابراز تردید کرده‌اند، به کاربران پیشنهاد دادند که باید برنامه‌هایی مانند تلگرام و سیگنال را مورد استفاده قرار دهند.

این نرم‌افزار پناهگاهی امن است

محبوبیت «سیگنال» روز پنج‌شنبه پس از اعلام حمایت الون ماسک بازرگان آمریکایی و مدیر عامل شرکت تسلا که درکنار جک دورسی مدیر عامل توئیتر، یکی از پر دنبال کننده‌ترین حساب‌های کاربری در توییتر را دارد، بالا رفت.

روند عضویت در سیگنال بعد از توئیت ماسک شاهد جهش بزرگی بود که طی آن ماسک به دنبال کنندگان خود توصیه کرد از نرم‌افزاری استفاده کنند که به میزان بیشتری، حافظ حریم خصوصی است. (در پی ابرازنگرانی در مورد سیاست‌های جدید حریم خصوصی در واتس‌آپ)

بهترین نرم‌افزار رایگان

یش از 100 هزار کاربر از طریق «بازار رایگان نرم‌افزار» در گوگل و اپل‌استور در دو روز گذشته، نرم‌افزار سیگنال را نصب کرده‌اند، در حالی که طبق گزارش شرکت تجزیه و تحلیل داده‌ها «سنسور تاور»، تلگرام نزدیک به 2.2 میلیون دانلود داشته‌ است.

سیگنال با انتشار توییتی توضیح داد که این نرم‌افزار به بهترین برنامه رایگان موجود در «اپ‌استور» در هند، اتریش، فرانسه، فنلاند، آلمان، هنگ کنگ و سوئیس تبدیل شده ‌است.

به نظر می‌رسد که افزایش اشتراک‌های جدید آنقدر زیاد بوده‌ است که ارسال کدهای تأیید برای چند پروایدر شبکه، به تأخیر افتاده‌ است.

رقیب واتس‌آپ برای تأیید اینکه درخواست‌های جدید زیادی برای عضویت دریافت می‌کند، به توییتر رفت و با ایجاد تقاضای ناگهانی، باعث تأخیر در ارسال کدهای تأیید توسط پروایدرهای شبکه شد، اما این اشکال به سرعت برطرف گردید و اکنون کاربران می‌توانند بدون هیچ مانعی، برنامه را دانلود کنند.

فرار از واتس‌آپ

صرف‌نظر از سیگنال، شمار زیادی از کاربران واتس‌آپ از این نرم‌‍افزار دور شده و به تلگرام می‌پیوندند که پیوستن مخاطبین خاص خود به سیستم عامل را با ارسال نوتیفیکیشن برای کاربران اطلاع می‌دهد.

به گفته «سنسسور تاور»، دانلود واتس‌آپ در هفت روز اول سال 2021 نسبت به هفته قبل، 11٪ کاهش یافته اما هنوز هم 10.5 میلیون دانلود در سراسر جهان تخمین زده شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم