فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • قرقاش: کشورهای خلیج طی چند روز آینده پروازهای خود با قطر را از سر می‌گیرند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  انور قرقاش وزیر مشاور امور خارجه امارات متحده عربی روز پنج‌شنبه 7 ژانویه گفت که کشورهای خلیج انتظار دارند ظرف یک هفته پس از امضای توافقنامه در 5 ژانویه آسمان خود را بر هواپیماهای قطری باز کرده و تجارت مشترک خویش را مجدداً از سر بگیرند.

  به نقل از بلومبرگ، قرقاش طی یک متن مکتوب که از طریق آنلاین برای رسانه‌ها قرائت می‌شد و یک نسخه آن به دست العربیه.نت رسید، اظهار داشته ‌است که توافق‌نامه امضا شده در نشست اخیر سران کشورهای خلیج در پادشاهی سعودی شامل «تفاهم نامه توقف اقدامات متقابل طی یک هفته» است. این تفاهم‌نامه به اقداماتی چون از سرگیری پروازها و آغاز تجارت متقابل اشاره دارد.

  بر اساس این توافق‌نامه، 4 کشور عربی از جمله امارات عربی متحده با پایان دادن به قطعی روابط 3 ساله توافق کردند مجدداً روابط خود با قطر را به‌طور کامل برقرار کنند.

  بحران با قطر را پشت سر گذاشتیم

  این توافق دو هفته پیش از مراسم تحلیف جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا صورت گرفت. جزئیات این توافق رسانه‌ای نشده است اما قرقاش گفت که این توافق‌نامه شامل عدم مداخله در امور یکدیگر و مبارزه مشترک با افراط گرایی و تروریسم است.

  وی افزود: «ما فصل جدیدی در روابط‌مان را آغاز کردیم، ما بحران با قطر را پشت‌سر گذاشتیم. با این وجود در ایجاد اعتماد متقابل مشکلاتی داریم و باید در این زمینه کار کنیم».

  در سال 2017 چهار کشور عرب، با قطر قطع رابطه کردند.

  پس از توافق اخیر، قرقاش به CNN گفت کشورهای امضا کننده توافق‌نامه اخیر انتظار دارند که برای بازگرداندن روابط کامل دیپلماتیک اقدامات سریعی انجام بپذیرد. وی ادامه داد که اقدامات قانونی متقابل که در دوران اختلاف علیه یکدیگر انجام گرفته بود، کنار گذاشته خواهند شد.

  طبق وبسایت FlightRadar 24 تا روز پنج‌شنبه هواپیمایی قطر همچنان از ورود به حریم هوایی پادشاهی سعودی اجتناب می‌کرد. پس از آن شرکت هواپیمایی دولتی قطر پروازهای خود را به چهار کشور عربی از سر گرفت. پیش از بحران اخیر شرکت هواپیمایی قطر روزانه 52 پرواز به این کشورها داشت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران