فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فائزه هاشمی رفسنجانی: پدرم با طرح سلیمانی برای مداخله در سوریه مخالف بود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  فائزه هاشمی رفسنجانی، سیاستمدار اصلاح‌طلب و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، گفت که پدرش مخالف مداخله ایران در سوریه بود و این موضوع را از ابتدا به فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران قاسم سلیمانی اطلاع داد.

  فائزه هاشمی رفسنجانی در یک مصاحبه ویدئویی در صفحه اینستاگرام وب‌سایت ایرانی انصاف‌نیوز گفت: «سیاست مقاومت چیزی برای ما باقی نگذاشت که به آن افتخار کنیم».

  او درباره دخالت‌های ایران در منطقه گفت: «قاسم سلیمانی قبل از رفتن به سوریه با پدرم مشورت كرد و پدرم به او گفت که نرود».

  فائزه هاشمی افزود: «همه اینها دفاع از سیاست مقاومت و رفتار ما در منطقه است، در حالیکه ما در پیشرفت کشور به هیچ چیز نرسیده ایم».

  او همزمان با سالگرد ترور سلیمانی تصریح کرد: «ما نمی‌شنویم که کسی درباره آنچه او انجام داده صحبت کند. اما پدرم باهوش و دوراندیش بود و به او (سلیمانی) توصیه کرد این کار را نکند و به سوریه نرود و الان معلوم شد که او (علی اکبر هاشمی رفسنجانی) حق داشت».

  رفسنجانی تأکید کرد که سیاست ایران در منطقه منجر به از دست رفتن دوستان این کشور شده است.

  او در ادامه تاکید کرد: «سیاست خارجی ما مانند سیاست داخلی ما شده است که در اثر آن طرفداران ما به منتقد و سپس به مخالف تبدیل می‌شوند».

  هاشمی رفسنجانی درباره یک فایل صوتی منتسب به پدرش که از حمله شیمیایی بشار اسد به مردم سوریه انتقاد می‌کرد، گفت: «پدرم گفته بود که این شخص (بشار اسد) حتی به مردم خود نیز رحم نمی‌کند».

  به گفته او کمترین نتایج کمک ایران به بشار اسد کشته شدن 500000 نفر بود.

  هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود سیاست ایران در قبال مسلمانان اویغور را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: «ایران در قبال کشتار مسلمانان سیاست دوگانه‌ای دارد، اگر کشتار مسلمانان سوریه بد است چرا با کشتار مسلمانان اویغور در روسیه و چین مشکلی ندارد؟»

  گفتنی است، فائزه هاشمی رفسنجانی از چهره‌های اصلاح‌طلب و نماینده سابق مجلس ایران در سال 2011 به 6 ماه حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و روزنامه‌نگاری محکوم شد.

  اتهامات فائزه هاشمی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نسبت به قوه قضاییه، سپاه و همچنین سیاه‌نمایی علیه نظام بود.

  علی‌رغم مواضع انتقادی فائزه هاشمی درباره سیاست‌های نظام ایران، او از این نظر که سعی می‌کند چهره پدر فقیدش را منزه نشان دهد مورد انتقاد قرار گرفته است. در حالیکه اکبر هاشمی رفسنجانی که مقام ریاست‌جمهوری، رئیس مجلس و رئیس تشخیص مصلحت نظام را در کارنامه خود داشت و متهم است ترورهای سیاسی علیه نویسندگان و روشنفکران داخلی و مخالفان خارج از کشور را انجام داده است، همچنین این سیاستمدار پرنفوذ در جمهوری اسلامی نقش مهمی در سپردن مقام رهبری به علی خامنه‌ای ایفا کرده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران