فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ با هدف حمایت از هواداران خود: در مراسم تحلیف بایدن حاضر نمی‌شوم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه 8 ژانویه تاکید کرد با آمریکایی‌هایی که به وی رای دادند به‌شکل نامناسب برخورد نخواهد شد.

  ترامپ افزود که در مراسم تحلیف جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب نیز شرکت نخواهد کرد.

  وی در توییتی گفت: «هرگز با میهن‌پرستانی که تعداد آنها 75 میلیون بوده و به من رای دادند برخورد نامناسبی نخواهد شد».

  ترامپ افزود: «به آن‌هایی که پرسیدند می‌گویم در مراسم تحلیف بایدن شرکت نخواهم کرد». وی قرار است یک روز پیش از مراسم تحلیف کاخ سفید را به سوی استراحتگاه شخصی خود در فلوریدا ترک کند.

  بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا

  روز پنج‌شنبه کنگره آمریکا پیروزی جو بایدن در انتخابات 3 نوامبر گذشته را تایید کرد.

  مایک پنس معاون اول دونالد ترامپ در جریان جلسه هر دو مجلس نمایندگان و سنا پیروزی بایدن با 306 رای در برابر 232 رای ترامپ را اعلام کرد.

  اعلام تایید پیروزی جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکا پس از آن صورت گرفت که کنگره درخواست تجديد نظر در انتخابات دو ایالت پنسیلوانیا و آریزونا را با اکثریت آرا رد کرده بود. پیش از این کنگره بازنگری در آراء چند ایالت دیگر را نیز نپذیرفته بود.

  قابل ذکر است که موافقت کنگره با نتایج آرای الکترال، زمینه را برای ریاست‌جمهوری بایدن در 20 ژانویه هموار می‌کند.

  تعلیق حساب کاربری توییتر

  حساب کاربری توییتر دونالد ترامپ نیز به دلیل آن چه تحریک هواداران خود برای هجوم به ساختمان کنگره هنگام تایید ریاست‌جمهوری بایدن بود نیز موقتا از سوی مدیریت توییتر تعلیق شد.

  ترامپ پس از رفع تعلیق حساب کاربری توییتر خود با انتشار ویدیویی شهروندان آمریکایی‌ را به آشتی ملی دعوت کرده و تاکید داشت که به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت پایبند خواهد بود. وی همچنین هجوم به کاپیتال را محکوم کرد و گفت که آنها ارزش‌های آمریکایی را نمایندگی نمی‌کنند.

  ترامپ پیشتر و پس از جلسه تایید نتایج انتخابات از سوی کنگره در توییتی گفته بود: «پس از تایید نتایج انتخابات از سوی کنگره، دولت جدیدی در 20 ژانویه قدرت را بدست خواهد گرفت». وی افزود: «کارزار بی‌سابقه ما از این پس آغاز خواهد شد».

  اما در رابطه با مهاجمان به ساختمان کنگره ترامپ اشاره کرده بود که اینان آمریکا را نمایندگی نمی‌کنند.

  در جریان هجوم معترضان موافق دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در هنگام جلسه کنگره برای تایید پیروزی جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری، 5 نفر از جمله یک افسر پلیس کشته و بیش از 50 نفر از پلیس‌های محافظ کنگره زخمی شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران