فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تأثیر تحولات آمریکا بر بازار نفت ایران «روانی وکوتاه مدت» است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  تأثیرات درگیری‌های 6 ژانویه آمریکا آثار کوتاه‌مدت بر بازارهای ایران داشته که متأثر از بازار نفت جهانی است، اما این تأثیرات نمی‌تواند پایدار و عمقی باشد که بتواند تحولی در اقتصاد ایجاد کند ولی بیشتر این آثار «روانی» است. اما چنانچه درگیری‌ها به‌روزهای آتی بکشد به‌طوری‌که بر تولید نفت آمریکا تأثیر بگذارد اثرات آن بیشتر خواهد شد و در این ‌بین نمی‌توان گفت که این مسئله می‌تواند تأثیر مستقیم بر بازار ایران داشته باشد مگر اینکه سیاست‌های دولت آمریکا تغییر پیدا کند.

  محمد خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک پنج‌شنبه 7 ژانویه ضمن ارزیابی حوادث کنگره بر بازارهای جهانی نفت و بازار ایران تشریح کرده است که اگر بی‌نظمی و آشوبی که در کشورهای صادرکننده نفت اتفاق بیفتد، به دو صورت روانی و واقعی، تأثیرگذار است. تأثیری که به‌صورت روانی ایجاد می کند به شرطی که این آشوب در کوتاه‌مدت خاتمه یابد، نمی‌تواند تأثیرات عمیقی در تاروپود اقتصاد داشته باشد و به‌تدریج این تأثیر از بین می‌رود.

  در گزارشی که در خبرگزاری ایسنا آمده است اگر اغتشاشات ادامه‌دار باشد می‌تواند در تولید نفت آن کشور متأثر باشد و احتمال دارد آثار عمیق‌تری برجای بگذارد.

  وی افزود: اگر اغتشاشات بر تولید نفت ایران نیز بتواند اثرگذار باشد می‌تواند آثار روانی کوتاه‌مدتی بر بازارهای وابسته به فروش نفت داشته باشد.

  به گفته خطیبی مشکل اصلی ایران بحث «تحریم» است و باید دید دولت بعدی در مورد تحریم‌ها چه تصمیمی خواهد داشت و این مسئله به سیاست دولت بعدی بستگی دارد که تا چه میزان بتواند برای ایران راهگشا باشد اما به‌طورکلی نمی‌توان با استناد به اتفاقاتی که در آمریکا رخ‌داده شرایط را برای ایران روشن دید.

  در این گزارش آمده است که نمی‌توان به آینده بازار نفت خوش‌بین بود چراکه بازار نفت در حال حاضر همچنان با کاهش تقاضا روبرو است.

  خطیبی افزود: اینکه انتظار داشته باشیم در زمانی کوتاه ظرفیت‌های صادراتی ایران بازگردد زمان‌بر است و در کوتاه‌مدت این مسئله محقق نمی‌شود و نباید انتظار داشت ایران در زمان کوتاه بتواند بازار سابق را به دست آورد.

  بازارهای جهانی نفت و گاز بر اساس تفکری منطقی و عقلانی حرکت نمی‌کنند و در پشت هر معامله‌ای ترس و تردید قرارگرفته است. اگرچه هنوز تردیدهایی برای قیمت دلاری نفت وجود دارد، اما تشنج فعلی بازار بیشتر به دلیل ناآرامی‌های پیش‌آمده در کنگره آمریکاست و این تشنج‌ها مقطعی و تابع تنش‌های داخلی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست .با توجه به‌تمامی شرایط گفته‌شده، این‌گونه به نظر می‌رسد که بازار نفت کماکان ثابت نخواهد ماند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران