فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اولین سالگشت تراژدی هواپیمای اوکراینی؛ تأکید بریتانیا و کانادا بر بازخواست از ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک سال سپری شد و خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی که در صبح هشتم ژانویه با 176 مسافر از ملیت‌های کانادا، بریتانیا، ایران و اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد، همچنان در انتظار تحقق عدالت و بازخواست از مسئولان وقوع این تراژدی دردناک هستند که تاکنون به جایی نرسیده ‌است.

  علی‌رغم گذشت این مدت طولانی، ایران پنج‌شنبه 7 ژانویه اعلام کرد تنها یک نفر را به عنوان مسئول این حادثه دستگیر کرده ولی خانواده قربانیان، جدیت تهران در رسیدگی به این پرونده را به‌شدت زیر سؤال می‌برند.

  با فرا رسیدن نخستین سالگرد این فاجعه، وزارت امور خارجه بریتانیا، مواضع خود را در مورد بازخواست از مسئولان وقوع این فاجعه تجدید کرد و در بیانیه مشترکی با کانادا که توسط گروه هماهنگی و پاسخ بین‌المللی در مورد قربانیان هواپیمای اوکراینی (اتباع بریتانیا، کانادا، اوکراین، سوئد و افغانستان) صادر شده، اظهار داشت: «ما از ایران می‌خواهیم که فوراً توضیحات کامل و جامعی از وقایع و تصمیماتی که منجر به سقوط این هواپیما شد را ارائه دهد.»

  پیاده‌شدن عدالت

  در ادامه این بیانیه همچنین تأکید شده که کشورهای دست اندرکار این پرونده برای دستیابی به عدالت و اطمینان از پرداخت خسارت کامل از سوی تهران به خانواده‌های قربانیان و کشورهای آسیب دیده، ایران را مورد بازخواست قرار خواهند داد.

  گفتنی است که 176 شهروند ایرانی، افغان، بریتانیایی، کانادایی و اوکراینی در سقوط هواپیمای بوئینگ 737–800 خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین که از فرودگاه بین‌المللی خمینی درتهران در نخستین ساعات صبح 8 ژانویه 2020 به مقصد کی‌اف بلند شد با سقوط هواپیما در اثر برخورد دو موشک سپاه پاسداران، کشته شدند.

  وعده‌های بی‌سرانجام

  حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران پنج‌شنبه 7 ژانویه در بحبوحه شکایت خانواده‌های قربانیان از تکرار وعده‌هایی که علی‌رغم گذشت یک سال از فاجعه متحقق نشدند، بار دیگر وعده‌های کشورش برای پیگرد قانونی عاملان این جنایت را تکرار کرد. روحانی گفت: «سقوط هواپیما نتیجه خطای یک نفر و ناکارآمدی یک گروه بود اما عمدی نبود.»

  خانواده‌های قربانیان خواستار پاسخگویی دولت، سپاه پاسداران و سازمان هواپیمایی ایران در مورد علت عدم لغو پروازهای غیرنظامی پس از بمباران پایگاه نظامی عراق در آستانه بروز درگیری نظامی با ایالات متحده هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران