فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امارات رسماً از فردا تمامی کانال‌های ارتباطی با قطر را خواهد گشود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خالد عبدالله بالهول معاون وزیر امور خارجه و همکاری بین‌المللی امارات متحده عربی، اعلام کرد که این کشور پایان دادن به تمام اقدامات انجام شده علیه دولت قطر مطابق بیانیه منتشر شده در 5 ژوئن 2017 را آغاز خواهد کرد که پس از امضای «بیانیه العُلا» خواهد بود که شامل توافق‌نامه همبستگی دائمی به عنوان موفقیتی برای کشورهای خلیجی و عربی قلمداد شده و اتحاد منطقه خلیج، عربی و اسلامی و انسجام آن را تضمین می‌کند.

  بالهول گفت که امارات متحده عربی برای بازگشایی همه بنادر دریایی و هوایی در برابر حرکت ورودی و خروجی تلاش خواهد کرد و مقامات مربوطه در امارات در جریان دستورالعمل‌ها قرار دارند که از 9 ژانویه به اجرا گذاشته خواهد شد.

  او افزود امارات متحده عربی با دولت قطر همکاری خواهد کرد تا از طریق گفت‌وگوهای دو جانبه به سایر مسائل باقی مانده، پایان دهد.

  انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه نیز پنج‌شنبه 7 ژانویه گفت که کشورهای حاشیه خلیج، قصد دارند، حریم هوایی خود را به روی قطر باز کرده و تجارت خود را طی یک هفته پس از امضای توافقنامه آشتی در 5 ژانویه از سر بگیرند.

  به گزارش بلومبرگ، قرقاش در یک جلسه توجیهی آنلاین توضیح داد که توافق‌نامه امضا شده در سعودی در جریان اجلاس سران کشورهای حاشیه خلیج، شامل «یادداشتی در مورد پایان دادن به تدابیر ممنوعیت طی یک هفته» است که به تدابیر هوایی و تجاری اشاره دارد.

  بر اساس این توافق‌نامه، 4 کشور عربی از جمله امارات متحده عربی با خاتمه تحریم 3 ساله توافق کردند که روابط خود را با قطر به‌طور کامل برقرار کنند.

  آغازی تازه

  وی افزود: «ما آغاز بسیار خوبی داریم و مسئله مربوط به بحران قطر را پشت سر می‌گذاریم، اما در بازسازی اعتماد با مشکل مواجهیم و نیاز داریم که این کار را انجام دهیم.»

  گفتنی است که این 4 کشور در سال 2017 اقدام به تحریم دوحه کردند.

  قرقاش پس از امضای توافق به سی‌ان‌ان گفت که دو کشور انتظار دارند که حرکت سریعی برای بازگرداندن روابط کامل دیپلماتیک انجام گیرد و موارد حقوقی که در برهه اختلافات میان دو کشور به وجود آمد، متوقف و کنار گذاشته خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران