.
.
.

درگیری‌های پیرامون کنگره آمریکا 4 کشته و چندین زخمی بر جای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در درگیری‌های میان نیروهای پلیس و گارد ملی آمریکا با تظاهرکنندگان طرفدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که شامگاه چهارشنبه 6 ژانویه 2021 وارد ساختمان کنگره شدند، 4 نفر از جمله یک زن کشته و چندین نفر زخمی شدند.

تظاهرکنندگان معترض به نتایج انتخابات با محاصره ساختمان کنگره و ورود به داخل ساختمان آن جلسه مجلس سنا آمریکا که برای تصویب پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب تشکیل شده بود را به تعطیلی کشاندند.

بنا به رسانه‌های آمریکا یک زن معترض به نتیجه انتخابات در درگیری‌های میان معترضان و نیروهای حفاظت از کنگره از ناحیه کتف مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بر اثر جراحت‌های وارده جان باخت.

بنا به این گزارش تعدادی از نیروهای پلیس و معترضان نیز در این درگیری‌ها زخمی شدند و20 نفر از معترضانی که به ساختمان کنگره وارد شده بودند، بازداشت شدند.

یک مامور امنیتی به روزنامه «واشنگتن پست» گفته که این زن معترض بر اثر اصابت گلوله به کتف او به شدت مجروح شده و با برانکار به خارج از محل درگیری منتقل شده است. پیش‌تر شبکه «سی ان ان» نیز حال این زن را وخیم گزارش کرده بود.

تظاهرکنندگان طرفدار ترامپ در اعتراض به نتایج انتخابات عصر چهارشنبه توانستند با گذشتن از سد نیروهای پلیس و درگیری با نیروهای حفاظت کنگره به ساختمان کنگره و مجلس سنا وارد شوند. گروهی از این تظاهر کنندگان معترض اقدام به پایین کشیدن پرچم آمریکا از بالای مقر کنگره کردند.

در واکنش به معترضان نیروهای پلیس و حفاظت کنگره از گاز اشک‌آور استفاده کردند. و از حاضران در مجلس سنا خواستند ماسک‌های ضد گاز استفاده کنند تا به جای امن منتقل شوند.

بنا به رسانه‌های آمریکایی درگیری‌های مسلحانه‌ای در درب ورودی تالار مجلس سنا روی داد و ماموران پلیس برای محافظت از اعضای سنا دست به اسلحه شدند.

شبکه «ان بی سی» اعلام کرد که یک افسر پلیس به سوی شخصی در داخل ساختمان کنگره آتش گشوده است. این شبکه افزود که تعدادی از افسران پلیس مجروح شده و دست‌کم یکی از آنها به بیمارستان منتقل شده است.

از سویی پلیس آمریکا گزارش‌هایی مبنی بر احتمال وجود بمب‌های کارگذاشته شده در امکان مختلف از واشنگتن پایتخت را دریافت کرد و به دنبال آن مقر حزب دمکرات نیز تخلیه شده است.

در پی تشدید درگیری‌ها و ورود تعداد زیادی از معترضان به داخل ساختمان کنگره شهرداری واشنگتن خواستار دخالت گارد ملی شد اما وزارت دفاع آمریکا پنتاگون با درخواست استقرار نیروهای گارد ملی در محل کنگره مخالفت کرد.

در پی این تحول موریال بوزر شهردار واشنگتن مقررات منع رفت آمد از ساعت 6 شامگاه چهارشنبه تا ساعت 6 صبح پنج‌شنبه را اعلام کرد.

این تصمیم شهردار پایتخت آمریکا پس از آن اتخاذ شد که هزاران تن از معترضان مقر کنگره را به اشغال خود درآوردند که به دنبال آن جلسه قانون‌گذران آمریکایی برای تصویب پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به تعطیلی کشانده شد.

در پاسخ به فراخوان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هزاران تن از طرفداران او چهارشنبه در در اعتراض به نتایج انتخابات در اطراف کنگره تجمع کرده و در درگیری با نیروهای امنیتی و حفاظتی وارد ساختمان و تالار کنگره و مجلس سنا شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم