وزیر امور خارجه بریتانیا: ایران هیچ‌گاه نباید به تسلیحات اتمی دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه ششم ژانویه 2021 تاکید کرد که کشورش با دستیابی ایران به تسلیحات اتمی مخالف است و ایران هیچ‌گاه نباید به تسلیحات اتمی دست یابد.

بیانیه مشترک سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا هم روز چهارشنبه تاکید کرد که بالابردن سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، دستیابی به توافق با دولت جو بایدن را مشکل می‌کند.

Advertisement

در این بیانیه آمده که این سه کشور به شدت از اقدام ایران به بالا بردن سطح غنی‌سازی تا 20 درصد نگران هستند و از این ایران می‎خواهند فورا غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم را متوقف کند.

برلین، پاریس و لندن در بیانیه خود تصمیم ایران به بالابردن سطح غنی‌سازی را خطرناک توصیف کرده و تاکید کردند که این خطرات «بزرگ» هستند.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد را در یکی از تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی‌اش از سر گرفته است؛ موضوعی که نقض آشکار توافق هسته‌ای برجام به شمار می‌رود.

روز چهارشنبه هم بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که ایران می‌تواند اورانیوم را تا سطح 40 تا 60 درصد غنی‌ساز کند.

کمالوندی گفن که توان هسته‌ای برای غنی‌سازی در این سطح در ایران وجود دارد. او غنی‌سازی 20 درصدی را در پی مصوبه مجلس ایران دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم