.
.
.

هم‌پیمانان غربی واشنگتن اشغال مقر کنگره آمریکا را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی تجمع هزاران نفر از تظاهرکنندگان طرفدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اعتراض به نتایج انتخابات در چهارشنبه 6 ژانویه 2021 و اقدام آنها به اشغال مقر کنگره تعدادی از هم‌پیمانان غربی ایالات متحده اشغال کنگره این کشور را «صحنه‌هایی شوک‌آور» دانسته و محکوم کردند.

در پی درگیری‌ تظاهرکنندگان خشمگین با نیروهای پلیس و ماموران حفاظت کنگره در اعتراض به پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، مقر کنگره به مدت چند ساعت به اشغال معترضان درآمده و جلسه‌های مجلس سنا و نمایندگان آمریکا که برای تصویب پیروزی جو بایدن تشکیل شده بود به تعطیلی کشانده شد.

به دنبال این تحولات تا لحظه تهیه این گزارش بیش از 50 نفر در ارتباط با این تحولات بازداشت شدند.

اقدامات خشونت‌‌آمیز گروهی از معترضان و اشغال مقر کنگره توسط آنها که منجر به کشته شدن 4 نفر و مجروح شدن بسیاری از معترضان و نیروهای امنیتی شده، واکنش‌های بسیاری را به ویژه در داخل و خارج از آمریکا برانگیخت.

هم‌پیمانان ایالات متحده آمریکا همچنین خواستار احترام به حاکمیت قانون و نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب شدند.

در همین راستا ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در توئیتی ضمن «شوک‌آور خواندن تحولات واشنگتن» بر ضرورت «احترام به نتیجه این انتخابات» و «احترام به حاکمیت قانون» تاکید کرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که دوره ریاست او در 20 ژانویه پایان خواهد یافت کماکان بر مخالفت خود با نتایج این انتخابات و عدم پذیرش شکست اصرار می‌کند.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا با «شرم‌آور» خواندن صحنه‌های اشغال کنگره آمریکا خواستار انتقال منظم و مسالمت‌آمیز قدرت از دونالد ترامپ به جو بایدن شد.
دومینیک راپ نخست وزیر بریتانیا نیز در پیامی بر شبکه «توئیتر» اقدامات خشونت‌آمیز در پیرامون کنگره و ممانعت از انتقال قانونی و مسالمت‌آمیز قدرت در آمریکا را «غیرقابل توجیه» دانست.

مایکل مارتن نخست وزیر ایرلند نیز ضمن تاکید بر روابط عمیق کشورش با ایالات متحده آمریکا گفت مردم ایرلند با نگرانی بزرگی تحولات واشنگتن را دنبال می‌کنند.

سیمون کوینی وزیر خارجه ایرلند پا را فراتر گذشته و شخصا ترامپ را مسئول تحولات واشنگتن دانست. او در توئیتی ضمن اشاره به «صحنه‌های هولناک و غم‌انگیز در واشنگتن» این تحولات را تعدی عمدی رئیس جمهوری کنونی و طرفداران او علیه دموکراسی دانسته که با هدف لغو نتایج انتخابات سالم و آزاد انجام می‌شود». او در ادامه گفت که جهان تحولات واشنگتن را دنبال می‌کند و امیدواریم آرامش به پایتخت آمریکا بازگردد.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز از طرفداران ترامپ خواست تا « ضمن احترام به آرای رای‌دهندگان آمریکایی، زیر پا گذاشتن دموکراسی را متوقف کنند». او در ادامه هشدار داد که «گفتمان فتنه‌افکنانه به اعمال خشونت‌آمیز تبدیل خواهد شد».

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه نیز اشغال مقر کنگره توسط طرفداران ترامپ را « تعدی خطرناک علیه دموکراسی» عنوان کرد.

هزاران تن از طرفداران دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه در پاسخ به فراخوان او برای اعتراض به نتایج انتخابات در اطراف کنگره تجمع کرده و در درگیری با نیروهای امنیتی و حفاظتی کنگره وارد ساختمان و تالار کنگره و مجلس سنا شده و جلسات کنگره و مجلس سنا که برای تصویب پیروزی جو بایدن تشکیل شده بود را به تعطیلی کشاندند

بیشترین بازدید موضوعات مهم