نتانیاهو: بازگشت به برجام یک کابوس است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، بازگشت به برجام را یک اشتباه مهلک دانست که کشورهای منطقه را به سوی رقابتی تسلیحاتی، سوق خواهد داد.

سخنگوی نتانیاهو به نقل از او در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفت: «اگر ما به سادگی به برجام برگردیم، بسیاری از کشورهای دیگر پیرامون خاورمیانه برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای سوق داده خواهند شد که این یک کابوس و اشتباهی مهلک است که نباید اتفاق بیفتد.»

Advertisement

سیاست فشار حداکثری

نتانیاهو همچنین از سیاست فشار حداکثری اعمال‌شده از سوی دولت آمریکا علیه ایران طی سال‌های گذشته، تمجید کرد و خاطرنشان نمود که این رویه و سیاست، باید ادامه یابد تا از ادامه اعمال تجاوزکارانه و تروریسم از سوی مقامات ایرانی در سراسر منطقه و همچنین برخوداری ایران از زرادخانه هسته‌ای جلوگیری شود.

او گفت: «خزانه‌داری آمریکا در اعمال و اجرای تحریم‌ها علیه رژیم ایران، نقش مهمی ایفا کرده ‌است.»

تحریم‌های ترامپ

شایان ذکر است که از سال 2018، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، به شکل یک جانبه از توافق هسته‌ای امضا شده در سال 2015 خارج شد و اعمال تحریم‌ها در تمامی سطوح علیه تهران را آغاز کرد.

پاسخ ایران به این تحریم‌ها، افزایش درصد غنی سازی اورانیوم بود که این کار، نقض تعهدات برجامی است که کشورهای اروپایی هنوز به آن پایبند هستند.

به گفته بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، چند روز پیش تهران آغاز تولید اورانیوم غنی شده 20 درصدی را اعلام کرد.

در حالی که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، خاطرنشان ساخت که «دستیابی ایران به این سطح از غنی‌سازی، نظام ایران را به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر خواهد کرد.»

ایران پنج‌شنبه 7 ژانویه، تهدیدهای خود را برای بالا بردن سطح غنی‌سازی تجدید کرد و کمالوندی گفت که کشورش «به سادگی قادر به غنی سازی 90 درصدی اورانیوم است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم