.
.
.

دیپلمات سابق ایران : تهران با پیوستن به «FATF» تحریم‌های سنگین‌تری را تجربه خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن هانی‌زاده دیپلمات سابق ایرانی روز پنجشنبه 7 ژانویه 2021 گفت که «چنانچه ایران به این گروه شوم» بپیوندد باید تحریم‌های سنگینی را تجربه کند.

او گفت: «جمهوری اسلامی ایران چه بخواهد و چه تمایل نداشته باشد باید به گروه جهنمی FATF بپیوندد پس باید با شرایط و ضوابط خاص خوداین اتفاق بیافتد به طوری که کشورهای غربی به تعهدات خود عمل کرده و گردش مالی با ایران را عملیاتی کنند».

مقامات ایران با چالش های داخلی بزرگی برای پیوستن به گروه «FATF» مواجه هستند. جناح تندروها در ایران همواره با پیوستن ایران به این گروه مخالفت کرده و تاکنون مانع پیوستن ایران شده است

تندروها می گویند مشکلاتی که پیوستن FATF می‌تواند برای ایران پیش بیاورد، دستیابی بی‌واسطه و سریع به تراکنش‌های مالی و رصد لحظه‌ای رویدادهای پولی بانکی است.

باگذشت چند سال از اجرای توافق هسته ای ایران و 5 + 1 تهران هنوز از پیوستن به این توافق طفره رفته است. قرار بود ایران بلافاصله پس از دسترسی به بازار های مالی جهانی و دارایی های بلوکه شده خود به این توافق بپیوندد اما پس از دسترسی ایران به بازارهای مالی در دوره اول ریاست جمهوری روحانی و ایران به این اصل پایبند نشد تا اینکه ایالات متحده از توافق هسته خارج شد و شرایط جدیدی برای توافق هسته‌ای بوجود آمد. اکنون یکی از ایرادهایی که اتحادیه اروپا بر ایران وارد کرده عدم پیوستن تهران به این توافق‌نامه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم