.
.
.

قرقاش: اختلافات با قطر به گذشته مربوط می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امروز پنج‌شنبه 7 ژانویه 2021 طی یک کنفرانس مطبوعاتی انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی در رابطه با نتایج نشست اخیر سران شورای همکاری خلیج در شهر «العُلا» پادشاهی سعودی گفت که اختلافات کشورهای خلیج پایان بافتند.

وی افزود: بسیار خرسندیم که توانستیم این بحران را پشت‌سر بگذاریم. ما به آینده نظر داریم و امارات متخده عربی جهت اجرای توافقات نشست العُلا کاملاً جدی است.

وی تأکید کرد به دنبال اعتمادسازی میان چهار کشور (پادشاهی سعودی، امارات، بحرین و مصر) با قطر هستیم. وی ادامه داد: امارات به دنبال فصل جدید و چشم‌انداز نوینی از روابط خواهد بود تا شاهد بحران‌ها و اختلافات کوچک و بزرگ در آینده نباشیم.

تصمیم درست

قرقاش با اشاره به این که اختلافات اخیر یک بحران عمیق در روابط میان کشورهای خلیج بود اظهار داشت تصمیم به همکاری و وحدت میان کشورهای شورای همکاری، تصمیمی درست و بجا بوده ‌است.

چهل و یکمین نشست رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج در روز سه‌شنبه پیش بر همکاری و همبستگی کشورهای عضو در برابر تهدیدات و مداخلات تأکید کرده بود.

بیانیه پایانی نشست العُلا بر پایان یافتن اختلافات گذشته با هدف مقابله با چالش‌هایی که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کنند، تاکیدکرده و از کشورهای عضو خواسته در امور داخلی یکدیگر دخالت نکنند. این بیانیه همچنین کشورهای عضو شورای همکاری را به هماهنگی مواضع سیاسی و همکاری در مقابله با تهدیدات امنیتی از جمله مبارزه با گروه‌های تروریستی تشویق می‌کند.

از سویی دیگر شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی که با دبیرکل شورای همکاری خلیج در یک کنفرانس مطبوعات یشرکت کرده بود ابراز داشت: «پیام نشست اخیر به جهان این بود که به‌رغم اختلافات میان اعضای یک خانواده، با تدبیر می‌توان بر آن اختلافات غلبه کرد و امنیت و ثبات را برای منطقه به ارمغان آورد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم