.
.
.

رئیس‌جمهوری افغانستان: اگر طالبان خود را افغان می‌دانند باید آتش‌بس کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 7 ژانویه 2021 در سفری به ولایت ننگرهار در شرق این کشور گفت، اگر طالبان خود را افغان می‌دانند باید آتش‌بس کنند.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی تاکید کرد: «حکومت افغانستان به صلح متعهد است و هیچ کسی مانع صلح باعزت شده نمی‌تواند. معیار برای صلح این است که زعامت برخاسته از ارادۀ ملت می‌باشد و اگر طالبان خود را افغان می‌دانند باید آتش‌بس کنند».

محمد اشرف غنی بامداد امروز به ولایت ننگرهار در شرق افغانستان سفر کرد تا اوضاع این ولایت را بررسی کند.

از سوی دیگر، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه 5 ژانویه 2021 اعلام کرد، اولویت مردم و دولت این کشور در دور دوم مذاکرات صلح با طالبان قطع فوری خشونت‌ها و تأمین آتش‌بس است.

صدیقی در توییتی نوشت: «هم‌زمان با حضور هیات مذاکره‌کننده‌ی صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه، مرحله‌ی دوم مذاکرات صلح به‌زودی آغاز خواهد شد. هیات، پشتیبانی مردم و قشرهای مختلف جامعه‌ را با خود دارد. اولویت‌های مردم و دولت، قطع فوری خشونت‌ها، تامین آتش‌بس و دست‌یابی به صلح پایدار در افغانستان است».

در همین حال، هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان سه‌شنبه هفته جاری وارد قطر شد و دور دوم مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان شامگاه چهارشنبه 6 ژانویه امسال از سر گرفته شد.

نادر نادری عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان در توییتی نوشت: «هیأت مذاکرات صلح جمهوری اسلامی افغانستان، از نظریات و راهنمایی‌های لازم برای آغاز موفقانهٔ دور دوم مذاکرات صلح برخوردار شده و آماده است تا به‌منظور تأمین صلح سراسری در کشور گفت‌وگوها را از سر گیرد. در جریان مشورت‌ها معلوم شد که آتش‌بس نخستین خواست مردم ما است».

شایان ذکر است که اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شد و به تاریخ 12 دسامبر 2020 برای 23 روز متوقف شد.

هیأت‌های مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان و طالبان حدود دو ماه پیش در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم