استعفا و چند دستگی در میان تیم ترامپ بعد از «لکه سیاه» یورش به ساختمان کنگره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از آن که بسیاری از اعضای کنگره آمریکا، خشونت‌ها و ناآرامی‌های روز گذشته ناشی از حمله طرفداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری به ساختمان کنگره در واشینگتن را «لکه سیاه» بر پیشانی دموکراسی آمریکا توصیف کردند، به گزارش رسانه‌های داخلی، بسیاری مقامات کاخ سفید شروع به استعفا از مناصب خود کردند.

در این زمینه به گزارش سی‌ان‌ان، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی و معاون او در حال بررسی استعفای خود در ساعات آینده هستند.

Advertisement

به همین ترتیب روزنامه «دیلی بیست»، خبر از استعفاهای دیگری در آینده نزدیک داده و خاطرنشان کرد که میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه از مقامات ارشد کاخ سفید خواست تا استعفا را چند ساعت به تعویق بیندازند تا شب سپری شود.

در همین حال، سارا ماتیوس معاون سخنگوی کاخ سفید استعفا داد و در بیانیه‌ای با تأکید بر این که از خشونتی که امروز مشاهده کرد، بسیار آزرده شد، افزود، «ملت ما به انتقال مسالمت آمیز قدرت نیاز دارد.»

آن لوید دبیر مناسبت‌های اجتماعی کاخ سفید نیز به دلیل خشونت‌هایی که روز چهارشنبه 6 ژانویه در کریدورهای کنگره رخ داد، استعفای خود را تسلیم کرد.

چند دستگی در میان تیم ترامپ

این درحالی است که به گزارش بلومبرگ، نشانه‌های بروز اختلاف در تیم ترامپ به این شکل آشکار شده که ترامپ از ورود مارک شورت کارمند ارشد دفتر مایک پنس به کاخ سفید جلوگیری کرده‌ است.

در همین اثنا درخواست‌ها در مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات، برای استیضاح ترامپ در کنگره، افزایش یافته‌ است.

شبکه آمریکایی «ای‌بی‌سی» گزارش داد که برخی از وزرا در حال بررسی فعال‌سازی بیست و پنجمین متمم قانون اساسی ایالات متحده هستند که به موجب آن، در خواست برکناری رئیس‌جمهوری و انتقال اختیارات او به معاونش، امکان‌پذیر است.

گفتنی است که تظاهرکنندگان بعد از ظهر چهارشنبه 6 ژانویه به ساختمان کاپیتال حمله‌ور شده و درگیری‌هایی میان آنها و نیروهای امنیتی رخ داد و در هرج و مرج به وجود آمده، یک زن به ضرب گلوله کشته شد و اعضای کنگره مجبور به پناه گرفتن شدند تا اینکه نیروهای امنیتی وارد شده و پس از حدود چهار ساعت، کنترل ساختمان کنگره را به دست گرفتند.

در همین زمینه آسوشیتدپرس پنج‌شنبه 7 ژانویه از کشته شدن 4 تن از طرفداران ترامپ در یورش به کنگره، از جمله یک زن خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم