چین از ورود محققان به مبدا شیوع ویروس کرونا ممانعت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مدیر کل سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه گفت، او از ممانعت مقامات چینی از تیم محققان و متخصصان برای ورود به این کشور برای بررسی منشا ویروس کرونا «ناامید» شده است.

این در حالی است که بیماری همه‌گیر کرونا تاکنون بیش از 85.9 میلیون نفر را مبتلا و جان حدود یک میلیون و 860249 نفر را گرفته است.

تدروس آدنوم گبرایسوس در انتقادی نادر از پکن گفت که طی 24 ساعت گذشته، اعضای تیم علمی بین المللی نتوانستند مجوز ورود به شهر ووهان که مبدا شیوع کرونا است، از مقامات چینی دریافت کنند.

او گفت، ورود کارشناسان به چین بخشی از توافق میان سازمان جهانی بهداشت و دولت چین است که پکن باید به آن متعهد باشد.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت: «امروز فهمیدیم که مقامات چینی هنوز مجوزهای لازم برای ورود تیم تحقیقاتی به شهر مبدا شیوع کرونا را تکمیل نکرده‌اند».

او ادامه داد: «من از این خبر بسیار ناامید هستم به ویژه که دو عضو از سازمان جهانی بهداشت پیشتر سفر خود را آغاز کرده و برخی نیز در آخرین لحظه قادر به سفر به چین نشدند».

او اظهار داشت، باهمه این اوضاع اما گروه تحقیقات با مقامات ارشد چین در تماس بوده است.

تدروس اضافه كرد، این مأموریت از اولویت‌های سازمان ملل متحد است.

او اطمینان داده است كه چین به زودی اقدامات لازم جهت اعزام كارشناسان را در تسریع خواهد كرد.

ادنوم گفت:«ما مشتاق هستیم كه این مأموریت را در اسرع وقت آغاز كنیم».

انتظار می‌رود این متخصصان که از سراسر جهان هستند از شهر ووهان جایی که گمان می‌رود اولین بار ویروس کرونا از آن مکان شیوع کرد.

در همین راستا، دکتر مایکل ریان، رئیس بخش اورژانس در سازمان جهانی بهداشت، گفت که انتظار می‌رود اعزام کارشناسان از روز سه شنبه آغاز شود، اما هنوز مجوزهای لازم مانند روادید وغیره از سوی چین داده نشده است.

او افزود: «ما امیدواریم که ممانعت چین تنها یک مسئله لجستیکی و اداری باشد که بتوانیم آن را خیلی سریع حل کنیم».

گفتنی است که سازمان جهانی بهداشت پیشتر مورد انتقاد شدید دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و دیگر مقامات این کشور قرار گرفت.

مقام‌های آمریکایی سازمان بهداشت جهانی را به سهل‌انگاری در برابر مخفی‌کاری‌های پکن در مورد شیوع ویروس کرونا متهم می‌کنند.

مقام‌ها واشینگتن می‌گویند مخفی‌کاری و سکوت چین باعث انتشار این بیماری در سراسر جهان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم