سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی: ایران بازنده بزرگ از توافق خلیجی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی چهارشنبه 6 ژانویه 2021 ضمن تحسین همگرایی خلیجی و نتایج چهل و یکمین دوره از اجلاس شورای همکاری در العُلا سعودی ایران را بزرگترین بازنده این توافق دانست.

لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی چهارشنبه تحقق نتایج اجلاس خلیجی و پایان دادن به اختلاف میان پادشاهی عربی سعودی و قطر را به دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و هیأت اعزامی آن به این اجلاس به ریاست جارد کوشنر، تبریک گفت.

Advertisement

سناتور لیندسی در «توئیتر» نوشت که ایران بزرگترین بازنده از توافق خلیجی است چرا که به قول او « (ایران) دیگر قادر به بهره‌برداری از شکاف در داخل شورای همکاری خلیجی نخواهد بود».

این سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی همچنین افزود که ایالات متحده بیشتر قادر به مبارزه با ایدئولوژی‌های تروریستی خواهد بود.

شایان ذکر است ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه برگزاری موفقیت‌آمیز چهل و یکمین دوره از اجلاس سران شورای همکاری خلیجی در منطقه العُلا پادشاهی سعودی که در راستای همگرایی، همکاری و بازگرداندن وحدت خلیجی و عربی است را «گامی مثبت» توصیف کرده و از نتایج آن استقبال کرد.

وزارت خارجه آمریکا در این‌باره گفت:« از آنجایی که همواره تاکید کرده‌ایم که خلیجی متحد واقعا شکوفایی هر چه بیشتر را از طریق جابجایی آزادانه کالاها و خدمات محقق و امنیت هر چه بیشتری را برای مردم آن به ارمغان خواهد آورد. امروز نیز از تعهد برای از سرگیری همکاری در زمینه‌های طرح‌های نظامی، اقتصادی، بهداشتی، مبارزه با فساد و توسعه فرهنگی استقبال می‌کنیم».

وزارت خارجه آمریکا همچنین برای ادامه روند حل اختلافات از سوی کشورهای خلیجی ابراز امیدواری و اشاره کرد که «ازسرگیری روابط کامل دیپلماتیک برای همه طرف‌ها در منطقه امری حتمی است تا علیه تهدیدهای مشترک متحد شوند. ما با ایستادن در کنار هم قوی‌تر خواهیم بود».

ایالات متحده آمریکا همچنین از دولت کویت به خاطر تلاش‌های میانجی‌گرانه‌ آن و حمایت‌هایش از حل نزاع خلیجی تشکر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم