دهک‌های پایین درآمدی در ایران مرغ و تخم‌مرغ را جایگزین گوشت کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی اعلام کرد که مصرف کالری جامعه 4000 کیلوکالری کمتر شده و دهک‌های پایین درآمدی مصرف مرغ و تخم‌مرغ را جایگزین گوشت قرمز کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، چهارشنبه 6 ژانویه 2021، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی وضعیت معیشت و تغذیه جامعه ایران از سال 2011 تا 2020 را بررسی کرد. در این گزارش آمده ‌است رفاه خانوار ایرانی در یک دهه گذشته، با کاهش قابل توجهی مواجه شده طوری که خانوارهای ایرانی از سال 2011 به بعد به‌طور مرتب کاهش در میزان کالری دریافتی داشته‌اند و بیشترین کاهش نیز در سال 2019 با 4 تا 5 درصد کاهش در میزان کالری دریافتی (به ترتیب میانگین و میانه کالری دریافتی) رخ داده ‌است.

Advertisement

نگاهی به میزان مصرف کالاهای اساسی نشان می‌دهد که نه تنها کاهش در کالری دریافتی رخ داده، بلکه کیفیت سبد غذایی خانوار نیز کاهش یافته و از میزان مصرف کالاهای با کیفیت‌تر کاسته و کالای کم کیفیت جایگزین آن شده‌است. نسبت مصرف دهک دهم به دهک اول نیز قابل توجه است. به عنوان مثال، دهک دهم 27 برابر دهک اول گوشت گوسفندی مصرف می‌کند.

همه دهک‌های درآمدی، میزان مصرف خود از گوشت قرمز (گوسفند و گوساله) و روغن نباتی را کاهش داده و برای جبران پروتئین از دست رفته، مرغ و تخم‌مرغ را جایگزین کرده‌اند. نکته قابل توجه آنجاست که این کاهش در دهک‌های میانی مانند دهک چهارم شدیدتر بوده‌ است.

در کنار افزایش هزینه‌های غذایی و سایر هزینه‌های خانوار که با شاخص قیمت رشد می‌کنند، خانوار با کاهش درآمد حقیقی نسبت به سال 2019 مواجه بوده‌است به نحوی که در سال 2020، 7 درصد از درآمد سرانه هر ایرانی نسبت به سال 2019 کاسته شده‌ است.

گفتنی است، مرکز آمار ایران نرخ تورم کل سال جاری را بین حداقل 35.1 الی 39 درصد اعلام کرد. همچنین برآوردهای بانک جهانی رشد اقتصادی منفی 4.5 درصدی و برآوردهای صندوق رشد اقتصادی منفی 5 درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده‌ است.

محمد قاسمی سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز پیش از این، اعلام کرد که به دلیل «کاهش توان سرمایه‌گذاری»، درآمد سرانه خانوارها در حال کاهش است و قدرت خرید افراد نسبت به سال 10 سال پیش، به یک سوم کاهش یافته ‌است که خانواده‌های فقیر بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم