خواسته ترامپ از معاون خود برای رد نتایج کالج الکترال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتی، مایک پنس معاون خود را به رد نتایج کالج انتخاباتی و بازگرداندن مجدد آنها به ایالت‌ها فراخوانده و نوشت: «همه آنچه که پنس باید انجام دهد این است که این آرا را به ایالت‌ها برگرداند و ما پیروز خواهیم شد. این زمان بزرگترین دلاوری است.»

ترامپ در توییت دوم خود افزود: «کشورها باید نظردهی خود را اصلاح کنند زیرا می‌دانند این رای دهی بر اساس تخلف است … حزب جمهوری‌خواه و مهمترین از آن، کشور ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به ریاست‌جمهوری دارد.»

مشاوران گفتند که مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به وظایف رسمی خود عمل کرده و مانع تأیید پیروزی جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب از سوی کنگره علیرغم فشار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای کمک به او در ابطال شکست خود در انتخابات، نخواهد شد.

ترامپ سه‌شنبه 5 ژانویه فشار خود را به پنس افزایش داد تا مانع از اعلام موافقت کنگره با نتایج انتخابات نوامبر به عنوان بخشی از تلاش خود برای ماندن در قدرت شود.

پنس ساعاتی دیگر، ریاست جلسه مشترک کنگره را برعهده خواهد داشت که طی آن، نتایج آرای کالج انتخاباتی هر ایالت تعیین‌کننده را دریافت خواهد کرد که برنده انتخابات ریاست جمهوری را مشخص می‌سازند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب با کسب 306 رأی کالج االکترال در برابر 232 رأی موافق به نفع ترامپ و کسب بیش از 7 میلیون رأی بیشتر از ترامپ، او را شکست داد و ایالت‌ها پیشتر این نتایج را تأیید کرده‌اند.

ترامپ سه‌شنبه 5 ژانویه در توئیتی با اشاره به ادعای تقلب گسترده در انتخابات نوشت: «معاون رئیس‌جمهوری این قدرت را دارد که رای کالج الکترال را که با تقلب انتخاب شده‌اند، رد کند.»

اما یک منبع آگاه در این باره گفت که پنس به ترامپ گفته ‌است بر این باور نیست که از قدرت لازم برای برای جلوگیری از تأیید نتایج برخوردار باشد.

ترامپ اعلام کرده‌ است که چهارشنبه 6 ژانویه در واشینگتن در مقابل طرفداران خود سخنرانی می‌کند که آنها را به اعتراض در برابر جلسه‌ای که توسط کنگره برگزار شده، فرا خوانده ‌است که امروز برای تأیید رسمی شکست وی درانتخابات ریاست جمهوری از بایدن، تشکیل جلسه می‌دهند. این در حالی است که نیروهای امنیتی در وضعیت آماده‌باش قرار داشته و شهر برای تظاهراتی آماده می‌شود که ممکن است با اقدامات خشونت‌بار نیز همراه باشد.

ترامپ در توییتی نوشت: «من فردا ساعت 11 (16:00 به وقت گرینویچ) در راهپیمایی آمریکا را نجات دهید، سخنرانی خواهم کرد.»

ترامپ با ابراز اطمینان از حضور «انبوه مردم» در این تظاهرات، طرفداران خود را به حضور «زود هنگام» در میدان بیضوی، جنوب کاخ سفید فراخواند.

ازسوی دیگر بایدن رئیس‌جمهوری منتخب گفت که پس از دیدار با تیم اقتصادی خود، سخنانی را از دلاور زادگاهش ایراد خواهد کرد.

اگرچه بیش از دو ماه از انتخابات سپری شده اما ترامپ که دو هفته دیگر، ریاست جمهوری وی به پایان می‌رسد، با این استدلال که انتخابات با تقلب‌های فراوان از او «به سرقت رفته»، زیر بار اذعان به شکست در برابر رقیب دموکراتش نرفته ‌است ولی نتوانسته هیچ مدرک قابل قبولی را برای تأیید ادعایش ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم