ایران؛ تصویب قانونی برای برخورد با «متخلفین» فضای مجازی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز سه شنبه 5 ژانویه گزارش دادند که شورای عالی فضای مجازی این کشور، قانونی را تصویب کرد که به موجب آن با آنچه که «متخلفین» فضای مجازی نام برده، برخورد جدی خواهد شد.

طبق منابع رسانه‌ای ایران، در جلسه‌ای که به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور برگزار شد، «سند الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع در فضای مجازی» تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، طبق این سند، شورای عالی فضای مجازی، الزاماتی برای برخورد با فعالین فضای مجازی فراهم آورده و قوه قضاییه را ملزم نموده که ظرف مدت سه ماه اقدامات لازم را برای برخورد با فعالین فضای مجازی تحت عنوان طرح «مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع در فضای مجازی» را انجام دهد.

در این گزارش آمده است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با همکاری سازمان صداوسیما نسبت به پیاده‌سازی نظام اعتبارسنجی و رتبه‌بندی، اقدامات لازم اتخاذ نماید.

طبق این گزارش «راستی آزمایی» مطالب منتشر شده در فضای مجازی با منبع صداوسیما سنجیده می‌شود. این در حالی است که شورای عالی فضای مجازی هیچ مرجع و سنجه‌ای برای راستی آزمایی خودصدا و سیما ارائه نداده است.

از نظر فعالان مدنی و سیاسی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند تصویب چنین قانونی به منزله سرکوب بیشتر آزادی‌های سیاسی، مدنی و فردی افراد جامعه توسط نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید