افغانستان: از سرگیری روابط دوستانه میان سعودی و قطر صمیمانه استقبال می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه افغانستان چهارشنبه 6 ژانویه 2021 اعلام کرد، از سرگیری روابط دوستانه میان کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر با دولت قطر صمیمانه استقبال می‌کند.

در این اعلامیه آمده، رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج، در نشستی در شهر «العلا» کشور پادشاهی عربی سعودی برگزار شده بود، با صدور اعلامیه‌یی، رفع اختلافات‌شان با دولت قطر را اعلام نمودند.

در این اعلامیه ذکر شده: «وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، دولت‌ها و مردمان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج را برادران دینی و عقیدتی دولت و مردم افغانستان دانسته، امضای این اعلامیه را گامی مهم و مثبت در راستای تنش‌زدایی و تحقق صلح و ثبات در منطقه می‌داند».

براساس این اعلامیه: «جمهوری اسلامی افغانستان همبستگی و اتحاد کشورهای اسلامی را برای پایان‌دادن به تنش‌ها و مبارزهٔ مشترک با تروریزم در شرایط فعلی مهم و اساسی دانسته، بر پایان‌دادن اختلافات میان کشورهای اسلامی از طریق گفت‌وگو و روش‌های مسالمت‌آمیز، تأکید می‌کند».

وزیر امور خارجه سعودی: روابط با قطر به طور کامل از سرگرفته شد

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز سه‌شنبه پنجم ژانویه 2021 در نشست خبری شورای همکاری کشورهای عربی خلیج در پاسخ به سوال خبرنگار العربیه درباره سطح روابط دوحه-ریاض گفت که روابط با قطر به طور کامل از سرگرفته شد.

وزیر امور خارجه سعودی به همراه دبیرکل شورای همکاری در یک نشست خبری مشترک بر ضرورت همبستگی و اتحاد کشورهای خلیج در مقابله با چالش‌ها و دخالت‌های خارجی تاکید کرد.

در بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج آمده که برای حفظ امنیت و ثبات منطقه خلیج اتفاقات گذشته فراموش شود و توافق شد امنیت و حاکمیت ملی هیچ کشوری مورد تعرض قرار نگیرد و برای تقویت نقش شورای همکاری مواضع سیاسی کشورهای عضو آن با هم هماهنگ شود و این کشورها با هم با طرف‌هایی که امنیت کشورهای خلیج را تهدید می‌کنند مقابله کرده و برای مبارزه با سازمان‌های «تروریستی» هم با هم همکاری کنند.

براساس بیانیه العلا همه پروژه‌های اقتصادی که پیش از این درباره آنها توافق صورت گرفته شده بود هم از سرگرفته شوند.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی و شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی امیر قطر هم در حاشیه این نشست با هم دیدار کرده و درباره روابط دو کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

شایان ذکر است که چهل و یکمین اجلاس شورای همکاری خلیج روز سه‌شنبه 5 ژانویه 2021 به دعوت ملک سلمان پادشاه سعودی در شهر تاریخی العلا این کشور برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم