آمریکا برگزاری اجلاس العُلا را «گامی مثبت» خوانده و از نتایج آن استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 5 ژانویه 2021 برگزاری موفقیت‌آمیز چهل و یکمین دوره از اجلاس سران شورای همکاری خلیجی در منطقه العُلا پادشاهی سعودی که در راستای همگرایی، همکاری و بازگرداندن وحدت خلیجی و عربی است را «گامی مثبت» توصیف کرده و از نتایج آن استقبال کرد.

وزارت خارجه آمریکا در این‌باره گفت:« از آنجایی که همواره تاکید کرده‌ایم که خلیجی متحد واقعا شکوفایی هر چه بیشتر را از طریق جابجایی آزادانه کالاها و خدمات محقق و امنیت هر چه بیشتری را برای مردم آن به ارمغان خواهد آورد. امروز نیز از تعهد برای از سرگیری همکاری در زمینه‌های طرح‌های نظامی، اقتصادی، بهداشتی، مبارزه با فساد و توسعه فرهنگی استقبال می‌کنیم».

وزارت خارجه آمریکا همچنین برای ادامه روند حل اختلافات از سوی کشورهای خلیجی ابراز امیدواری و اشاره کرد که «ازسرگیری روابط کامل دیپلماتیک برای همه طرف‌ها در منطقه امری حتمی است تا علیه تهدیدهای مشترک متحد شوند. ما با ایستادن در کنار هم قوی‌تر خواهیم بود».

ایالات متحده آمریکا همچنین از دولت کویت به خاطر تلاش‌های میانجی‌گرانه‌ آن و حمایت‌هایش از حل نزاع خلیجی تشکر کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در این‌باره گفت:« از دستاوردی که اعلامیه العُلا در اجلاس سران شورای همکاری خلیجی منعکس کرده و گامی مثبت به سوی تحقق شکوفایی از طریق جابجایی آزادانه کالاها و خدمات و علاوه بر آن تحقق امنیت هر چه بیشتر برای ملت‌های خلیجی به شمار می‌رو،د احساس خوشحالی می‌کنیم».

پمپئو در این بیانیه همچنین از طرح‌ها برای بازگرداندن همکاری‌های خلیجی در بخش‌های نظامی، اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی و در زمینه مبارزه با تروریسم استقبال کرد.

او همچنین بر اهمیت « ادامه تلاش‌های خلیجی در روند آشتی برای حل اختلافات و ازسرگیری روابط کامل دیپلماتیک شامل همه طرف‌ها در منطقه برای اتحاد در مقابل تهدیدهای مشترک» تاکید کرد و گفت:«ما با ایستادن در کنار هم قوی‌تر خواهیم بود».

از سویی شورای امنیت ملی آمریکا نیز ضمن تحسین نتایج به دست آمده در اجلاس خلیجی العُلا، و تشدید بر این که «وحدت خلیجی امری بسیار مهم برای تحقق ثبات در منطقه است»، بر حمایت از «شرکای خلیجی در مرحله جدیدی از همکاری‌ها» تاکید کرد.

در بیانیه صادره از چهل و یکمین دوره اجلاس شورای همکاری خلیج که سه‌شنبه در منطقه سعودی العُلا برگزار شد بر وحدت و همبستگی کشورهای خلیجی برای رویارویی با تهدیدها و مقابله با اقدامات مداخله‌جویانه تاکید شد.

در بیانیه پایانی اجلاس العُلا همچنین بر ضرورت حفظ امنیت و ثبات منطقه خلیج و فراموشی اتفاقات گذشته توافق شد. به موجب این بیانیه نیز توافق شد که امنیت و حاکمیت ملی هیچ کشوری مورد تعرض قرار نگیرد و برای تقویت نقش شورای همکاری مواضع سیاسی کشورهای عضو شورا با هم هماهنگ شود.

طبق بیانیه پایانی کشورهایی خلیجی همچنین توافق کردند تا متحدانه با طرف‌هایی که امنیت این کشورها را تهدید می‌کنند، مقابله کرده و در مبارزه با سازمان‌های تروریستی نیز با هم همکاری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم