آغاز تظاهرات واشینگتن به فراخوان ترامپ در آستانه رای‌گیری کنگره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیش از جلسه سنا برای رای‌گیری در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری که قرار است جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب را رسماً به عنوان رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا اعلام کند، تظاهرات چهارشنبه 6 ژانویه، به دعوت دونالد ترامپ در واشینگتن آغاز شد.

ترامپ اعلام کرده ‌است که چهارشنبه 6 ژانویه در واشینگتن در برابر طرفداران خود سخنرانی می‌کند که آنها را به اعتراض به جلسه‌ای که توسط کنگره برگزار شده، فرا خوانده ‌است که امروز برای تأیید رسمی شکست وی درانتخابات ریاست جمهوری از بایدن، تشکیل جلسه می‌دهد. این در حالی است که نیروهای امنیتی در واشینگتن در وضعیت آماده‌باش قرار داشته و شهر برای تظاهراتی آماده می‌شود که ممکن است با اقدامات خشونت‌بار نیز همراه باشد.

ترامپ در توییتی نوشت: «من فردا ساعت 11 (16:00 به وقت گرینویچ) در راهپیمایی آمریکا را نجات دهید، سخنرانی خواهم کرد.»

ترامپ با ابراز اطمینان از حضور «انبوه مردم» در این تظاهرات، طرفداران خود را به حضور «زود هنگام» در میدان بیضوی، جنوب کاخ سفید فراخواند.

ازسوی دیگر بایدن رئیس‌جمهوری منتخب گفت که پس از دیدار با تیم اقتصادی خود، سخنانی را از دلاور زادگاهش ایراد خواهد کرد.

اگرچه بیش از دو ماه از انتخابات سپری شده اما ترامپ که دو هفته دیگر، ریاست جمهوری وی به پایان می‌رسد، با این استدلال که انتخابات با تقلب‌های فراوان از او «به سرقت رفته»، زیر بار اذعان به شکست در برابر رقیب دموکراتش نرفته ‌است ولی نتوانسته هیچ مدرک قابل قبولی را برای تأیید ادعایش ارائه دهد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده با رأی‌گیری عمومی غیر مستقیم انتخاب می‌شود و کالج الکترال، 14 دسامبر پیروزی بایدن در انتخابات را تأیید کرد.

کنگره، جلسه‌ای را برای تأیید نتیجه رای‌گیری کالج انتخاباتی برگزار می‌کند (306 رأی برای بایدن در مقابل 232 رأی برای ترامپ) با این حال، انتظار می‌رود این جلسه که در شرایط عادی، اقدامی صرفاً فورمالیته است، این بار پر هیاهو باشد زیرا برخی از متحدان ترامپ در مجلس نمایندگان و سنا متعهد شده‌اند که با نتیجه رای‌گیری کالج الکترال، مخالفت کنند که می‌تواند روند تأیید پیروزی بایدن را به تعویق بیندازد، اما آن را متوقف نخواهد کرد.

در پاسخ به فراخوان ترامپ، از روز سه‌شنبه 5 ژانویه، انبوه طرفداران وی به پایتخت سرازیر شده‌اند.

پلیس پایتخت، نگرانی خود را در مورد بروز خشونت، به ویژه از سوی گروه‌های راست افراطی، پنهان نکرد و هشدار داد که افراد حامل سلاح را دستگیر خواهد کرد.

شهردار واشینگتن دی‌سی، در حالی خواهان آرامش شد که حدود 340 عضو گارد ملی در سطح شهر شهر انتشار یافته‌اند که احتمال بروز اقدامات خشونت‌آمیز مرتبط رای‌گیری کنگره، می‌رود.

به گفته یک مقام دفاعی آمریکا، موریل بوزر شهردار واشینگتن، در آستانه سال نو برای کمک به تأمین امنیت اعتراضات، خواهان ادامه حضور نیروهای گارد ملی در خیابان‌ها از 5 ژانویه تا 7 ژانویه شد.

این مقام همچنین گفت که ازعناصر گارد ملی برای کنترل ترافیک و سایر انواع کمک، استفاده خواهد شد اما آنها مسلح نخواهند بود و زره حافظ بدن به تن نخواهند داشت.

این مقام دفاعی که جزئیات موضوع را به شرط ناشناس ماندن مطرح کرد، گفت: «حدود 115 پرسنل گارد ملی 24 ساعته در واشینگتن مشغول خدمت هستند.»

در همین زمینه، رابرت کونتی، فرمانده پلیس، گفت که نیروهای گارد ملی همچنین برای مدیریت تجمع کنندگان از برخی از افراد استفاده خواهند کرد.

او افزود: «برخی ازداده‌های اطلاعاتی ما قطعاً نشان می‌دهد که تعداد زیادی از جمعیت، حضور خواهند یافت … افرادی مصمم هستند که مسلحانه به شهر ما بیایند.»

او در یک کنفرانس مطبوعاتی در شورای شهر گفت: «ما در مورد افرادی که قصد دارند سلاح به شهر ما بیاورند، اطلاعاتی دریافت کرده‌ایم. با این کار برخورد خواهد شد و هر کسی که اسلحه حمل کند یا خشونت ایجاد کند، دستگیر خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم