چهل‌ویکمین اجلاس سران شورای همکاری خلیج در سعودی امروز کار خود را آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای همکاری خلیج امروز سه‌شنبه 5 ژانویه چهل و یکمین اجلاس خود را با حضور سران کشورهای عضو این شورا در شهر تاریخی العلا در پادشاهی سعودی کار خود را آغاز می‌کند.

این اجلاس به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی برگزار می‌شود. پیش بینی می‌شود، این اجلاس علاوه بر تمرکز بر مسئله همکاری کشورهای خلیج، پرونده‌های دیگری مانند مشارکت‌های استراتژیک منطقه‌ای و بین‌المللی، پرونده ایران و برنامه هسته‌ای آن نیز بررسی خواهد شد.

Advertisement

روز گذشته شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی درباره نشست سران شورای همکاری کشورهای عربی تاکید کرد که این اجلاس، برای همبستگی این کشورها خواهد بود.

او در نشستی که در ریاض برگزار شد، گفت: «سیاست‌های ما مبتنی بر تحقق مصالح اعضای شورای همکاری کشورهای عربی خلیج است.»

ولی‌عهد سعودی با اشاره به اینکه «می‌کوشیم در نشست شورای همکاری خلیج برای مقابله با چالش‌هایی که منطقه‌مان با آنها مواجه است، به همبستگی برسیم» تاکید کرد که در این نشست به خواست رهبران کشورهای عضو برای همبستگی جامه عمل پوشانده می‌شود.

او در ادامه افزود: «همه تلاش‌ها را برای نفع و امنیت ملت‌های شورای همکاری کشورهای عربی خلیج به کار می‌گیریم.»

ولیعهد سعودی گفت: «نشست سران شورای همکاری کشورهای عربی خلیج روند پیشرفت و شکوفایی را تقویت می‌کند.»

در همین حال، شیخ تمیم بن حمد آل‌ ثانی امیر قطر شامگاه دوشنبه 4 ژانویه 2021 از مشارکتش در اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیجی که قرار است امروز سه‌شنبه در منطقه العُلا در پادشاهی عربی سعودی برگزار شود، خبر داد.

دیوان امیری قطر دوشنبه در جزئیاتی در این‌باره اعلام کرد که شیخ تمیم بن حمد آل‌ ثانی امیر این کشور در اجلاس سران شورای همکاری خلیجی که سه‌شنبه در پادشاهی سعودی برگزار می‌شود شرکت خواهد کرد.

در بیانیه دیوان امیری قطر آمده است که «حضرت والا مقام شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر ریاست هیأت قطری شرکت کننده در فعالیت‌های چهل و یکمین دوره از اجلاس سران کشورهای همکاری خلیجی که سه‌شنبه در استان العُلا در کشور برادر پادشاهی عربی سعودی برگزار می‌شود را بر عهده خواهد داشت».

همزمان با آن احمد ناصر الصباح وزیر خارجه کویت از گشایش حریم‌های هوایی و مرزها میان سعودی و قطر از ابتدای شامگاه دوشنبه 4 ژانویه 2021، خبر داد.

احمد ناصر المحمد الصباح وزیر امور خارجه کویت همچنین گفت که شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر این کشور در تماس‌های جداگانه با شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی و شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی امیر قطر بر موضوع بازگشایی مرزهای هوایی، زمینی و دریایی میان دو کشور تاکید کرد.

این مقام کویتی افزود که همه طرف‌ها بر ضرورت اتحاد، به هم پیوستگی و وحدت کلمه تاکید کردند.

شورای همکاری خلیج روز گذشته در اطلاعیه اعلام کرد که این اجلاس به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در این کشور برگزار می‌شود.

نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج از تلاش رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج در راستای تقویت روابط و تعمیق پیوندها در خلیج تشکر کرد.

الحجرف ابراز امیدواری كرد كه تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس رهبران شورای همکاری خلیج منجر به اقدامات مشترک بیشتر در جهت تقویت امنیت و ثبات كشورهای عضو شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم