رئیس سابق موساد: ایران شاید پس از به قدرت رسیدن بايدن دست به انتقام‌جویی بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شبتای شاویت، مدیر سابق اطلاعات اسرائیل «موساد»، در باره احتمال انتقام گیری ایران از ایالات متحده و اسرائیل، گفت ایران در سال 2020 نتوانست برای دو فرمانده مهم و برجسته‌اس قاسم سلیمانی و محسن فخری‌زاده انتقام بگیرد و تاکنون در این زمینه شکست خورده است اما احتمالا پس از روی کار آمدن جو بایدن انتقام بگیرد.

شاویت در گفت‌وگو با روزنامه جیروزلیم پست، افزود: «كشته شدن سلیمانی در ژانویه سال 2020 و سپس قتل محسن فخری زاده رئیس برنامه هسته‌ای ایران در ماه نوامبر ضربه مضاعفی به فعالیت نظامی ایران در خاورمیانه بود و هنوز از آن ضربه سنگین رنج می‌برد».

Advertisement

شاویت که بین سال‌های 1989 تا 1996 رئیس موساد اسرائیل بود، گفت که اسماعیل قاآنی که جایگزین سلیمانی شد، حتی در «حد نزدیک به اهمیت و توانایی اداری سلیمانی نیست».

شاویت، افزود: «برخی می‌گویند قتل سلیمانی و فخری زاده زیاد مهم نیست زیرا وقتی یکی از افراد همچون سلیمانی یا فخری زاده می‌رود، دیگری جایش را پر خواهد کرد، اما این یک واقعیت است که هیچ کس در سطح سلیمانی نیست».

شاویت در مورد پاسخ ایران برای انتقام گفت که اگرچه تهران تاکنون موفق نشده که به نحوی تلافی کند اما باید در نظر بگیریم که آنها پاسخ خواهند داد و منتظر فرصتی برای حمله به یک هدف «با کیفیت» هستند.

رئیس سابق موساد به حملات ایران و نمایندگان آن به سفارت اسرائیل و مرکز جامعه یهودیان در آرژانتین در سال 1992 و 1994 را به عنوان نمونه اشاره کرد

شاوویت در پاسخ به این سال که آیا مثال وی به این معنی است که وی معتقد است ایران به اسرائیل حمله خواهد کرد یا اهداف زیرمجموعه آن در خارج از کشور قرار دارد ،او گفت:«هنگامی که آنها عملیاتی را انجام می‌دهند، منکر آن می‌شوند و از این طریق هیچ کس نمی‌تواند آنها را به دادگاه بکشاند ، اما همه می دانند که آنها انجام دادند».

در همین حال دنی یاتوم یکی از مدیران سابق موساد نیز به این روزنامه گفته است که قتل سلیمانی کار بسیار بزرگی بود. او ارزش استراتژیک بالایی برای ایران داشت.

سلیمانی بسیار فراتر از یک فرمانده نیروی قدس بود ، او از فرماندهان مهم سپاه پاسداران و از شخصیت‌های نظامی بسیار نزدیک با خامنه‌ای رهبر ایران بود».

در همین حال جیورا ایلاند، رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل در مصاحبه‌ای گفته است، ایران امروز علاقه‌ای به از سرگیری درگیری گسترده با کسی به ویژه با ایالات متحده که در حال انتقال قدرت از ترامپ به بایدن است را ندارد».

ایلند گفت: «بنابراین من فکر نمی‌کنم در چند روز یا ساعت آینده اتفاق مهیبی رخ دهد، فقط به این دلیل که سالگرد مرگ سلیمانی است».

رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل ادامه داد: «اما ایران احساس می کند که در برخی مواقع اگر از آمریکا نباشد از اسرائیل یا منافع اسرائیل انتقام می گیرد».

ایلند و شاویت از دست نشاندگان ایران در سراسر جهان از جمله در آمریکای جنوبی نام بردند. این دو مسئول سابق اسرائیل معتقدند که وابستگان به ایران می‌توانند به اهداف اسرائیلی و یهودی در این کشورها که از محافظت و حمایت کمتری برخوردارند، حمله کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم