آمریکا:افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو ایران «باج‌خواهی هسته‌ای» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به اقدام سازمان انرژی اتمی ایران به آغاز فعالیت‌های غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در تاسیسات فردو این کشور، ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه 4 ژانویه 2021 این گام تهران را «باج‌خواهی هسته‌ای» عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها و به دنبال اقدام رسمی ایران به آغاز فرایند غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم از 4 ژانویه 2021 در سایت فردو، اتحادیه اروپا نیز اتخاذ چنین اقدامی را «نقض جدی توافق هسته‌ای» اعلام کرد.

در همین راستا پیتر استانو، سخنگوی رسمی اتحادیه اروپا به خبرنگار العربیه گفت که باید مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌‌ای شد.

استانو اظهار داشت که اقدام تهران به افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم نقض جدی و خطرناک توافق هسته‌ای است و پیامدهای وخیمی در پی خواهد داشت.

او همچنین تاکید کرد ایران باید به تمامی تعهدات برجامی خود پایبند بماند و ادامه داد اتحادیه اروپا گزارش سازمان انرژی اتمی در رابطه با فعالیت‌های اخیر تهران را بررسی خواهد کرد.

از سویی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز ضمن اشاره به اقدام ایران در افزایش سطح غنی‌سازی تا 20 درصد، اعلام کرد که مدیر این نهاد بین‌المللی، کشورهای عضو را از تحولات اخیر در پرونده هسته‌ای ایران آگاه می‌کند.

به دنبال آن رافائل گروسی، مدیر کل آژانس دوشنبه در گزارشی به کشورهای عضو آژانس تاکید کرد که ایران در ادامه کاهش تعهدات هسته‌ایش دست به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا میزان 20 درصد زده است.

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای درباره گزارش ارسالی به کشورها درباره تحولات فعالت‌های هسته تهران، گفت که «ایران به پمپاژ اورانیوم-235 عملا غنی‌سازی شده تا سطح 4.1 درصد در 6 گروه از سانتریفیوژها در سایت غنی‌سازی اورانیوم فردو اقدام کرده و با این گام در صدد دستیابی به سطح غنی‌سازی 20 درصدی است».

از طرفی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در واکنش به تحولات اخیر در فعالیت‌های هسته‌ای ایران نسبت به این اقدام تهران هشدار داده و هدف رژیم ایران از افزایش درصد غنی‌سازی را تولید سلاح هسته‌ای عنوان کرد.

ایران از سال 2018 و در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال 2015 و همچنین ازسرگیری تحریم‌ها و اعمال فشار‌های حداکثری بر این کشور از قبیل منع صادرات نفتی و جلوگیری از تبادل مالی با خارج که باعث سقوط ارزش پول ملی ایران و نابسامانی‌هایی در اقتصاد این کشور شده همراه با تهدید و تنش‌زایی در منطقه نیز اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ایش کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید