آغاز دور دوم مذاکرات صلح بین‌الافغانی؛ خلیلزاد وارد کابل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

قرار است دور دوم مذاکرات صلح بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و طالبان سه‌شنبه 5 ژانویه 2021 در دوحه قطر آغاز شود و زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح نیز وارد کابل شده است.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، منابع در شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفته اند، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به کابل آمده است.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد، در روند صلح هیچ معامله‌یی بر نیروهی امنیتی افغان صورت نخواهد گرفت.

غنی تاکید کرد: «هیچ‌گونه معامله‌یی سر قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، تا من و ملت افغانستان رمق داشته باشیم، صورت نمی‌گیرد! شما(سربازان افغان) افتخار مردم افغانستان هستید!».

همچنان، هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان دیشب (شامگاه دوشنبه) با کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی این کشور دیدار کرد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این دیدار گفت: «این هیئت از حمایت قاطع دولت و ملت افغانستان برخوردار است و با کمال اطمینان به دور دوم مذاکرات می‌روند».

عبدالله اضافه کرد: «خاطر نشان ساختيم كه پس از شروع دور دوم مذاکرات کمیته‌ رهبری و تیم‌های تخنیکی جلسات منظم خواهند داشت تا در صورت نیاز برای هیئت مذاکره‌ کننده مشوره‌های سازنده و حمایتی ارایه کنند».

قرار بود هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان دیشب به دوحه قطر سفر کند، اما به دلیل خرابی هوا، این سفر برای صبح امروز سه‌شنبه به تعویق افتاد.

شایان ذکر است که اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شد و به تاریخ 12 دسامبر 2020 برای 23 روز متوقف شد.

هیأت‌های مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان و طالبان حدود دو ماه پیش در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم