هشدار 10 وزیر دفاع سابق آمریکا درباره دخالت ارتش آمریکا به اختلافات انتخاباتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

10 تن از وزیران دفاع پیشین ایالات متحده از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات با ارسال نامه‌ای به مقامات ایالات متحده از آنها خواستند تا روند انتقال مسالمت‌آمیز قدرت را ادامه دهند.

این 10 وزیر دفاع پیشین نسبت به استفاده از ارتش آمریکا برای لغو روند انتقال مسالمت آمیز قدرت یا تأثیرگذاری بر نتایج انتخابات هشدار دادند.

به گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، 10 وزیر دفاع سابق ایالات متحده با ارسال نامه‌ای به مقامات آمریکا دیدگاه مشترک خود را مطرح کردند.

طبق این گزارش، اشتون کارتر، دیک چنی، ویلیام کوهن، مارک اسپر، رابرت گیتس، چاک هیگل، جیمز ماتیس، لئون پانتا، ویلیام پری و دونالد رامسفلد، این نامه را به طور مشترک به مقامات کنونی آمریکا ارائه دادند.

در این بیانیه تاکید شده، ایالات متحده از سال 1789 سابقه‌ای شکست ناپذیر با چالش‌هایی مانند جنگ‌ها، بیماری‌های همه‌گیر و رکود اقتصادی و حتی درگیری‌های حزبی در تاریخ خود چنین انتقالاتی داشته است لذا سال جاری نیز نباید از این قاعده تاریخی مستثنی باشد.انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتقال مسالمت آمیز قدرت از مشخصه‌های دموکراسی این کشور است ماست. انتخابات ما رخ داده، بازشماری و حسابرسی انجام شده است. دادگاه‌ها به چالش‌های مناسب پرداخته‌اند. فرمانداران نتایج را تایید کرده‌اند و گزینشگران انتخاباتی رای داده‌اند. زمان پرسش از نتایج گذشته و زمان شمارش رسمی آرای گزینشگران انتخاباتی همان‌طور که در قانون اساسی و اساسنامه فدرال تجویز شده، فرا رسیده است.

در این بیانیه آمده است: «همان‌طور که رهبران ارشد وزارت دفاع خاطر نشان کرده‌اند، هیچ نقشی برای ارتش ایالات متحده در تعیین نتیجه انتخابات آمریکا وجود ندارد»

در بیانیه همچنین آمده است که تلاش‌ها برای مشارکت نیروهای مسلح ایالات متحده در حل اختلافات انتخاباتی ما را به قلمرو خطرناک، غیرقانونی و خلاف قانون اساسی می‌برد.

وزیران دفاع پیشین یادآور شده‌اند که مقامات غیرنظامی و نظامی که به چنین اقداماتی دستور بدهند یا اجرا کنند، در قبال عواقب سنگین اقداماتی که بر جمهوری ما وارد می‌شود، پاسخگو خواهند شد که از جمله آن اعمال مجازات کیفری بر آنها است.

وزیران دفاع پیشین آمریکا در این بیانیه بر دیدگاه مشترک نسبت به تعهد رسمی نیروهای مسلح آمریکا و وزارت دفاع تاکید و افزودند: «هر یک از ما سوگند یاد کردیم که از قانون اساسی در برابر همه دشمنان داخلی و خارجی، پشتیبانی و دفاع کنیم. ما برای حمایت از یک شخص یا یک حزب سوگند یاد نکرده‌ایم».

در این بیانیه وزیران دفاع تاکید کردند که :«انتخابات ما رخ داده، بازشماری و حسابرسی انجام شده است. دادگاه‌ها به چالش‌های مناسب پرداخته‌اند. فرمانداران نتایج را تایید کرده‌اند و مراکز و هیئت‌های ناظر بر انتخابات نیز رای داده‌اند. زمان پرسش از نتایج گذشته و زمان شمارش رسمی آرای انتخاباتی همان‌طور که در قانون اساسی و اساسنامه فدرال تجویز شده، فرا رسیده است».

این وزیران دفاع پیشین یادآور شده‌اند: «مقامات غیرنظامی و نظامی که به چنین اقداماتی دستور بدهند یا اجرا کنند، در قبال عواقب سنگین اقداماتی که بر جمهوری ما وارد می‌شود، پاسخگو خواهند شد که از جمله آن اعمال مجازات کیفری بر آنها است».

وزیران دفاع آمریکا تاکید کرده‌اند: «انتقالات، که همه ما تجربه کرده‌ایم، بخشی اساسی در انتقال موفقیت‌آمیز قدرت است. آنها اغلب در مواقع عدم اطمینان بین‌المللی در مورد سیاست امنیت ملی ایالات متحده و وضعیت نیروهای آن رخ می‌دهند. آنها زمان انتقال قدرت می‌توانند لحظه‌ای باشند که ملت در برابر اقدامات دشمنانی که می‌خواهند از موقعیت استفاده کنند، آسیب پذیر است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید